Argánie trnitá
Argania spinosa je latinský název pro český botanický název argánie trnité. Tento stále zelený strom nízkého vzrůstu je rozšířený zejména v Maroku, ale najdeme jen i v dalších zemích severní Afriky a Blízkého východu. Zajímavý je jeho původ. Předpokládá se, že na zemi se vyskytoval již v třetihorách, tj. v období před více jak 60 miliony let. Od osmdesátých let minulého století se argánie trnitá začala významněji využívat jako zdroj cenného oleje. To v posledních letech vedlo k devastaci řady sadů s tímto stromem. Proto jej UNESCO vyhlásilo za unikátní dědictví, které vyžaduje zvláštní ochranu.
Jak je argánie adaptována na sucho
Díky rozsáhlému kořenovému systému, který až pětinásobně přesahuje svojí plochou nadzemní části stromu, přežije argánie i extrémní podmínky bez vláhy. Při skutečně mimořádném suchu navíc rychle ztrácí listy, čímž dále reguluje ztráty vlhkosti. S jistou mírou nadsázky lze říci, že argánie si libuje v podmínkách suchých oblastí polopouští, kde by jiné rostliny dávno uhynuly. Vlhko jí naopak škodí, kdy ztrácí schopnost tvorby zralých plodů. I proto jsou možnosti pěstování argánie omezené a rozšiřování jejích sadů je limitováno klimatem.
Zdroj arganového oleje
Strom roste do výšky 8 až 10 metrů a dosahuje stáří až 200 let. Argánie má květy o velikosti 2 až 4 cm. Zpravidla kvete v dubnu a květy dávají základ malým plodům, které vyzrávají až 1 rok. Mají příjemnou vůni, ale chutnají hořce. Obsahují tvrdé jádro, které sestává ze semen bohatých na olej. Z jednoho stromu argánie je průměrně sklizeno 8 kg plodů.
Proč je arganový olej tak vzácný a drahý
Odpověď je částečně skryta v předchozím textu. Výtěžnost argánie pro lisování arganového oleje ze semen je velmi malá. Na jeden litr kvalitního arganového oleje je potřeba šest až osm stromů. Jeho cena je z uvedeného důvodu nesrovnatelně vyšší, než u "běžných" rostlinných olejů. Kvůli specifickým podmínkám pěstování a mezinárodní ochraně není naděje na výraznější zvýšení jeho produkce.
Jak se arganový olej získává
Kvalitní arganový olej, který používá pro výrobu i značka SynCare, se vyrábí pomalým lisování semen za studena. Tento proces zajišťuje uchování důležitých látek v oleji, jako jsou tokoferoly a fytosteroly. Tyto složky prodlužují stabilitu oleje a chrání jej před nežádoucí oxidací. To jej významně odlišuje například od olivového oleje, který degraduje rychleji a může mít nepříjemný zápach.
Složení arganového oleje
Arganový olej obsahuje až 80% nenasycených mastných kyselin - hlavně olejovou a linolovou, částečně také linolenovou. Dále je zastoupeno široké spektrum karotenoidů, od nichž je odvozen vitamin A, a tokoferolů, do jejichž skupiny náleží vitamin E. Další významnou část tvoří polyfenoly a kyselina ferulová. Ta má přímý ochranný účinek proti stárnutí kůže, především v důsledku jejího poškození po opalování. Důležitou složkou je také skvalen, který působí proti suché pokožce a využívá se i pro pomocnou léčbu atopického ekzému.
Výživový a kosmetických význam arganového oleje
Z nutričního hlediska je klíčový vysoký obsah nenasycených mastných kyselin v arganovém oleji. Jejich dostatečný příjem má ochranný význam proti vysoké hladině cholesterolu. Některé práce se věnují rovněž jeho protinádorovému účinku. Zastoupení karotenoidů má pravděpodobný protizánětlivý účinek, čehož se využívá při tlumení příznaků zánětu kloubů.
Hlavním kosmetickým účinkem je schopnost arganového oleje intenzivně hydratovat pokožku. Snadno se zabuduje do struktury kožních lipidů a působí velmi dlouhou dobu.
Druhým významným kosmetickým účinkem je ochrana povrchu vlasů proti poškození v důsledků opakovaného barvení, intenzivního vysoušení nebo po nadměrné expozici slunečnímu záření.
zdroj: SynCare