Aromaterapie

Aromaterapie

Aromaterapie je metoda alternativní medicíny, který používá rostlinné, tzv. esenciální oleje na ovlivnění lidského zdraví a psychiky. Při aromaterapeutickém ošetření by se mělo tělo i duše harmonizovat, tím se klientovi dostane příjemných prožitků. Vonné olejíčky se používaly už před několika tisíci lety ve starověkém Egyptě při masážích, inhalacích a balzamování těl.

Starověcí Římané využívali oleje jako dezinfekci při vykuřování prostor jako prevenci nebezpečných epidemií. Jeden francouzský chemik ve dvacátých letech dvacátého století zkoumal možnosti využití vonných olejů v parfumerii a přitom objevil jejich léčebné účinky. Od té doby začal zájem o aromaterapii růst, a tak se stala jednou z nejrozšířenějších metod alternativní medicíny, ale také součástí mnohých relaxačních procedur.

Aromaterapie pracuje s esenciálními oleji, které se získávají z různých částí rostlin. Výroba olejů je velmi složitý a nákladný proces. K získání malého množství oleje je potřeba velké množství suroviny. Problematická je ale kvalita olejů. Některé firmy totiž prodávají aromaterapeutické  a zaručeně pravé neředěné esenciální či éterické bylinné oleje. Někdy ale toto tvrzení nemusí být pravdivé, protože chemické náhražky vydávající se za čisté přírodní produkty na trhu jsou. Z toho důvodu je důležité sledovat složení oleje a obsah chemických látek. Jistotou je přírodní kosmetika, nejlepší je bio, která zajišťuje zcela přírodní původ bez přídavků chemikálií. Ta se skrývá pod českým označením CPK (certifikovaná přírodní kosmetika) nebo zahraničním EcoCert či Soil Association Organic Standard.

V masérských a kosmetických službách tisíce lidí v ČR praktikují aromaterapii. Většina zákazníků po několika návštěvách masérských nebo kosmetických služeb zjistí, že olejíčky mají regenerační účinky a pomáhají řešit řadu dalších potíží, které je trápí. Každý kvalifikovaný aromaterapeut vede při první návštěvě s klientem rozhovor, ve kterém se soustředí na různé aspekty klientova stavu. Aromaterapeut se kromě aktuálních obtíží a zdravotní historie může ptát na kvalitu spánku, pitného režimu, stravy, ale také na to, zda netrpíte zimou. Pak vybere několik éterických olejů, které budou klientovi v dané situaci přesně sedět. K dispozici má 80 druhů olejíčků, ze kterých vybere tak 3 až 5 vhodných právě pro vás.

Terapie probíhá nejčastěji formou masáže, která trvá zhruba 1, 5 až 2 hodiny. V závislosti na potížích může ošetření zahrnovat konzultaci k použití éterických olejů, aplikaci masti, obkladu, kosmetických přípravků, koupel a inhalaci. Někdy si také klient odnáší olej domů, aby jej mohl použít při inhalaci nebo koupeli.

Samotná doba trvání terapie se liší od druhu obtíží. Například zahlenění lze vyřešit v řádech několika dní, ale vyřešení chronických obtíží může trvat několik měsíců. Někdy se stane, že aromaterapie se stane pouze doplňkovou léčbou, která ovšem pomáhá výrazně zlepšit kvalitu života pacienta.

Aromaterapie v posledních letech proniká i do tradičních lékařských oborů. V mnohých porodnicích se vonné oleje používají při zklidnění matek před porodem nebo dokonce i během porodu. Nejčastěji si ženy přinesou vlastní oleje a aromalampu. Samotný léčebný účinek je podle lékařů sporný. Odsoudit aromaterapii jako šarlatánství by bylo stejně chybné, jako jí přisuzovat léčebné účinky. Skutečnost je taková, že příjemná vůně zlepší ladění nejen nemocnému, ale i zdravému člověku. Vůně nikomu neškodí a navíc zlepší i psychiku člověka, pomůže bolavé duši a to je dost.