Bambucké máslo: Poklad z Afriky

Bambucké máslo: Poklad z Afriky

V poslední době využívá blahodárných účinků přírodních ingrediencí v kosmetice čím dál více žen. Velké oblibě se těší především bambucké máslo, které je součástí mnoha přípravků. Jedná se o univerzální a nenahraditelnou přísadu, která se pyšní velice blahodárnými účinky na pokožku. Nejen, že jí poskytuje úžasnou hydrataci a výživu, ale zároveň ji regeneruje, omlazuje a zanechává ji hebkou, svěží a zdravou.

Co je to bambucké máslo a jak se získává?

Bambucké máslo je tuk máslové konzistence, který se získává z ořechů vzácného afrického stromu Shea Tree. Ten roste v oblasti Ghany, Nigérie, Mali a Burkina Faso, kde jeho plody, připomínající naše švestky, zpracovávají výhradně ženy. Vzhledem k tomu, že Shea Tree je v Africe posvátným stromem, je zakázáno plody trhat, a tak se zralé oříšky mohou sbírat pouze ze země. Po sběru se suší na slunci, poté se praží a dále se tak dlouho hnětou, dokud z nich nevznikne pasta a následně bambucké máslo. Africké ženy si jím potom tradičně chrání pleť před sluncem a horkým větrem.

Něco málo z historie.

Bambucké máslo bylo známé již starověkým civilizacím. Od nejstarších dob sloužilo především jako balzám na popáleniny, ochrana před slunečním zářením, také jako prostředek k odstranění bolestí svalů a kloubů. Pro rozjasnění tváře jej dokonce používala i samotná královna Kleopatra.

V čem spočívá jeho léčivá a pěstící síla?

Tato po staletí produkovaná surovina se pyšní zejména vysokým obsahem vzácných rostlinných sterolů, které jsou obvykle spojovány s regulací cholesterolu v krvi. Bambucké máslo však dále obsahuje vzácné nenasycené mastné kyseliny, kyselinu skořicovou, účinnou při hojení kožních obtíží jako je ekzém, lupénka či spáleniny, léčivé vosky a také vitamíny A, D, E, F, které jsou často využívány v kosmetice jako zkrášlující a pěstící složky.

Jaké jsou účinky bambuckého másla?

Mezi základní příznivé účinky bambuckého másla patří především jeho blahodárný a osvědčený vliv na pleť. Vzhledem k tomu, že na pokožce vytváří jemný ochranný film, který v ní uzamyká vlhkost, pěstí ji dlouhodobě. Kromě regenerace, hydratace a ozdravení, představuje také výbornou ochranu před volnými radikály a předčasnému stárnutí. Bambucké máslo je však i přírodní ochranou proti UV záření a nepříznivým vlivům prostředí, jako je mráz, vítr či slunce. Navíc zklidňuje a regeneruje pokožku postiženou kožními chorobami, popáleninami, striemi a jinými jizvami a  zvyšuje odolnost kůže proti infekcím.