Bambucké máslo pro každou pokožku

Bambucké máslo pro každou pokožku

Už od dávných dob lidé shání zázračné přípravky, aby si zachovali půvab a věčné mládí. Už i královna Kleopatra natírala své tělo mastí z plodů posvátného stromu Shea, aby ochránila svou pleť před silným africkým sluncem a vysušujícím pouštním větrem.

Máselný strom je podobný dubu. Má široký kmen pokrytý silnou tmavošedou kůrou a rozložitou korunu tvořenou tlustými větvemi, jejich vrcholky zdobí v chomáčích listy. Strom má oranžové květy. Plody jsou kulovité bobule, které obsahují jedno nebo dvě hnědá semena podobající se koňským kaštanům. Rostlinné máslo se získává ze semen, které běžně známe pod názvem Karité nebo Shea butter.
Karité obsahuje důležité látky, které ho přímo předurčují pro využití v kosmetických a farmaceutických přípravcích.

Důležité látky:
-    vitamin E – má antioxidační účinky, pomáhá proti degenerativním změnám na svalech a kostech
-    vitamin F – působí na volné radikály a podporuje tvorbu kolagenu a elastinu zaručujících pevnost a pružnost pokožky
-    nenasycené mastné kyseliny a jejich sloučeniny – estery, které působí jako emoliencium
-    voskové estery, fytosteroly, terpeny a uhlovodíky – tvorba všech těchto látek se v lidském těle po 25 roce věku snižuje

Bambucké máslo hydratuje pokožku a zvyšuje její elasticitu. Jeho pravidelné aplikování je výbornou prevencí popraskané kůže, vzniku strií v těhotenství a při tělesných změnách v době dospívání. Shea butter je výborným prostředkem k ošetřování suché, přesušené i jinak namáhané pokožky a je velmi účinné při ekzémech, lupénce a akné. Zmírňuje první příznaky stárnutí pokožky, chrání před UV zářením, které vyvolává vznik volných radikálů, a před nepříznivými klimatickými vlivy.

Karité také:
-    ošetřuje a pomáhá k hojení popáleniny
-    ochraňuje při koupání v mořské vodě
-    zvyšuje odolnost kůže vůči infekcím a chorobám
-    zvláčňuje suché rty
-    hojí prsní bradavky, které jsou popraskané kojením

Doma si můžete Karité rozehřít ve vodní lázni při teplotě 40°C. Vmíchejte libovolné esenciální oleje, můžete přidat také nějaký rostlinný olej lisovaný za studena do rozehřátého bambuckého másla. Máslo zmírňuje bolesti zad, ztuhlé svaly nebo je našim ochranným štítem před chřipkou. Masírovat si pomocí bambuckého másla můžete také nehty a nehtová lůžka. Použitím Karité přispívá ke zjemnění a zvláčnění nehtové kůžičky. Tím snížíte riziko záděrů a infekce, protože Karité má antiseptické účinky.

Shea butter můžete použít i při péči o vlasy. Lehkou masáží jej naneste před mytím na suchou vlasovou pokožku nebo pouze na křehké a roztřepené konečky vlasů. Máslo je totiž přírodní surovinou, kterou můžete používat ke kompletnímu ošetření nejen jemné pleti, ale i pokožky celého těla.