Banánový půvab

Banánový půvab

Banány řadíme podobně jako jablka nebo pomeranče k ovoci, které nejčastěji kupujeme. Jsou běžně k dostání a pro svou chuť jsou stále velmi oblíbené. Vzpomínáte na doby, kdy se stály dlouhé fronty na banány? Toto ovoce zavání exotikou, létem a teplem. Není divu, vždyť banánovníky rodí své plody převážně v teplejších klimatických oblastech.

Snad poprvé na toto výtečné ovoce upozornil Alexandr Veliký během svého tažení do Indie a již tehdy se tato rostlina stala velice populární pro své dužnaté plody. Málokdo ví, že slovo „banán“ pochází z arabštiny a dalo by se přeložit jako „prst“.

V mnoha publikacích se dočítáme, že banán jako takový je vlastně kalorická bomba a že bychom si jej neměli dopřávat příliš často. Existuje však také opačný názor, který vychází z faktu, že banán obsahuje velké množství cenných minerálů a stopových prvků, které nám pomáhají lépe fungovat a zvládat stres. Banán navíc obsahuje průměrně asi 110 kalorií a jen 0,6 gramů tuku. Naopak je bohatý na cukry, díky čemuž nás konzumace tohoto ovoce dokáže rychle opět nastartovat a zasadit do pracovního rytmu. Banán navíc podporuje činnost nervové soustavy a působí tak blahodárně nejen na naše nervy, ale také na činnost mozku. Proto se doporučuje slupnout si banán třeba u učení. Uvidíte, jak vám to pak bude myslet!

Konečně se dostáváme také k otázce, jak působí tato plodina na naši fyzickou krásu. Zde je třeba zdůraznit především vliv banánu na kvalitu pleti, vlasů a nehtů. Bojovníkem za krásnou pleť je v tomto případě vitamín B, A, K, draslík a hořčík.

Banán se dá aplikovat také zevně, a to například v podobě pleťové masky anebo vlasového zábalu. Stačí sáhnout do spíše a zázračná maska je hotová. Základ tvoří jeden zralý banán, vejce, 2-3 lžičky olivového oleje, popřípadě med. Tyto složky smíchejte, až z nich vznikne kašovitá hmota, kterou pak můžete aplikovat na vlasy. Doporučuje se masku nanést rovnoměrně na celou délku vlasů, zafixovat igelitem a překrýt nahřátým ručníkem, aby se živiny a žádoucí látky mohly dostatečně vstřebat. Během dvaceti minut vám maska zregeneruje povrch vlasu, zacelí jej a zabrání tak roztřepeným konečkům a lámání.

Stejné ingredience můžete použít také jako pleťovou masku. Místo celého vejce však použijte jen žloutek, máte-li problematickou rychle se mastící pleť, olivový olej raději vynechejte.

Mezi nejrozšířenější civilizační choroby patří v současnosti stres a s ním vznikající psychické poruchy, deprese a poruchy spánku. Hádejte jaké ovoce vám je pomůže zažehnat? Tušíte správně ... Babán mimo jiné obsahuje melatonin (hormon spánku) a ten podporuje tvorbu serotoninu – hormonu štěstí. Takže jeden nevinný žlutý plod vám pomůže docílit jak schopnosti soustředit se a koncentrovat pozornost, tak i klidné mysli a sladkého usínání. A co víc, ještě se budete cítit krásně díky vyživené pleti a lesklým vlasům.