Bělení zubů

Bělení zubů

Lidé chtějí zdokonalit svůj vzhled po všech stránkách – chodí do fitness center, do solária a vymetají nejrůznější kosmetické salony.  I zuby můžou vypadat dokonale. A stojí to za to, protože úsměv vytváří první dojem o osobě, se kterou se setkáte.

Je smutné, když se stydíte usmát, protože nemáte pěkné zuby. Pokud máte zuby křivé, rovnátka to spraví, to mám vyzkoušené. Za dva roky rovné zuby. Ta doba, za kterou se zuby srovnají je samozřejmě individuální. Potom si zuby necháte vybělit a můžete oslňovat Hollywoodským úsměvem.

Na barvu svých zubů dbali už i Římané. Dnes existují různé bělící zubní pasty, které ovšem zuby nebělí. Dokážou zubům vrátit původní barvu, ale tento efekt je u většiny populace nedostačující.

Teď si připomeneme pár důvodů, z jakých naše zuby ztrácí bělost. Tak jde především o kávu a cigarety. To je problém hodně lidí. S tím však jde těžko něco udělat, protože odvyknout si mnoho lidí nemůže nebo ani nechce. Dále například červené víno nebo léky způsobují ztrátu bělosti zubů. Možná někdo neví, že další příčinou je i stárnutí. Je to skutečně tak.

Ne vždy vám zuby vybělí. Pokud máte černé nebo hnědé zuby, je to jeden z případů, kdy se do bělení nepouštějte. Skvrny od léků se taky nevybělí, stejně tak korunky, protézy a zubní výplně. Bělení může způsobit dočasnou citlivost zubů, tzn., že pro lidi s citlivými zuby není zákrok vhodný. Lékař vás také může odmítnout, pokud se domnívá, že by bělení mohlo vašim zubům více uškodit než pomoci.

Metody bělení zubů jsou různé. Výše zmíněné bělící zubní pasty nejsou moc účinné. Cena je od 20,- do 100,- Kč. Zubní pasty a karbamid peroxidem jsou účinnější, ale je nutné čistit si zuby několikrát denně a používat pastu několik měsíců. Musíte být trpěliví. Tyto pasty se doporučují také po bělícím zákroku v ordinaci, na udržování bělosti. Stojí 200,- - 400,- Kč. V lékárně nebo drogerii si můžete koupit bělící sety s pryžovým aplikátorem. Používají se doma a jsou vhodné pro zdravé zuby. Pryžový aplikátor si vytvarujete podle tvaru vašich zubů, do něj aplikujete bělící gel. Působit necháte asi 30 minut a používá se dvakrát denně. První viditelné výsledky můžete pozorovat již za pár nocí, maximální výsledky za 2 – 3 týdny. Pryžový aplikátor koupíte za 450,- - 800,- Kč. Jednorázové bělící proužky, které obsahují karbamid peroxid, se jednoduše nalepí na zuby. Používají se dvakrát denně 30 minut. Cena se pohybuje od 1 000,- do 1 200,- Kč. Nejúčinnější je bělení v ordinaci. Na zuby se nanese koncentrovaný peroxid a aktivuje se pomocí plazma lampy nebo laseru. Tento způsob je rychlý v tom, že do ordinace musíte pouze jednou, ale na dlouhou dobu. Bude vás to stát od 4 do 16 tisíc Kč. Druhou možností bělení v ordinaci je bělení pomocí pryžových aplikátorů. Je to podobné, jako domácí použití. Lékař sejme otisky vašich zubů a vyrobí aplikátor v ordinaci. Dostanete aplikátor a bělící gel ve stříkačce domů. Tato metoda je velmi kvalitní, pacienti dosahují požadované barvy zubů. Pryžové aplikátory si můžete uschovat na pozdější použití. Cena se pohybuje od 4 do 8 tisíc Kč.