Bílý versus třtinový cukr

Bílý versus třtinový cukr

Bílý řepný cukr je u nás nejpoužívanějším sladidlem a málokdo se bez něj dokáže obejít i přesto, že rozhodně nepatří ke zdravému životnímu stylu a může způsobovat řadu zdravotních potíží. Bílý cukr je však možné adekvátně nahradit. Na trhu se v současnosti kromě různých umělých sladidel můžeme běžně setkat s hnědým třtinovým cukrem, který je jeho plnohodnotnou náhradou a navíc obsahuje i mnoho zdraví prospěšných látek.

Z čeho se třtinový cukr získává?

Hnědý třtinový cukr se získává z rostliny podobné bambusu - cukrové třtiny, která dorůstá do výšky až pěti metrů a sklízí se zpravidla v květnu a v červnu, kdy teplé sluneční paprsky přeměňují obsažený škrob na cukr. Mezi nejvýznamnější vývozce cukrové třtiny patří Mauritius, ostrov v Indickém oceánu, jehož úrodná půda, bohatá na minerály, zajišťuje nejlepší podmínky pro její pěstování.

Výroba třtinového cukru

Po sklizni je cukrová třtina nasekána na dlouhé kusy, které pak při lisování vypouští do sběrných nádrží sladkou šťávu. Následuje přefiltrování, mechanické odstranění nečistot a šetrné odpaření, díky němuž vzniká hustý sirup. Ten se na základě trojnásobné krystalizace nakonec mění v cukr. Při první krystalizaci se odděluje jen velmi světlý cukr, při druhé tmavší a při třetí nejtmavší, který je velmi bohatý na melasu. Melasa obsahuje velké množství stopových prvků a důležitých minerálních látek pro náš organizmus. Vyznačuje se výraznou chutí a hnědou až černou barvou. Pro své unikátní působení na lidské zdraví je často označována jako černý zázrak.

Proč třtinový cukr?

Rozdíl mezi bílým a třtinovým cukrem nespočívá pouze v barvě, ale především ve způsobu jejich výroby a zpracování, které má za následek jiné výsledné složení. Třtinový cukr neprochází procesem chemické rafinace a bělení, a neztrácí tak své unikátní, zdraví prospěšné látky, mezi které patří kromě minerálů a stopových prvků také mnohé vitamíny, enzymy či vláknina. Bílý cukr při výrobě nejenže ztrácí všechny tyto látky, ale dokonce je zbaven i zdravé, zbytkové melasy.

Celoživotní a pravidelná konzumace bílého cukru může v našem organizmu způsobit pěknou paseku. Mezi zásadní negativní dopady na lidské zdraví patří zejména oslabení imunitního systému, riziko obezity, onemocnění srdce a cév, zvýšení hladiny cholesterolu, bolesti hlavy, deprese, ale i zvýšení rizika rakoviny, hemeroidů a kvasinkových infekcí.