Blíží se jaro

Blíží se jaro

Existuje řada různých forem půstů, očistných rituálů a kúr, které mají za úkol nastartovat tělo a mysl po zimním období. Slouží především k detoxikaci a pročištění těla až do úrovně jednotlivých buněk, které při zimním sladkém stravování spojené s lenošením vytvořily zásoby odpadních látek.

Přirozeným důsledkem dlouhé zimy je jarní únava. Na tělo dopadá málo slunečního svitu, a tak jsme vystaveni epidemiím chřipek a nachlazení, naše imunita je oslabená a tělesná aktivita bývá minimální.

Zbavit se nahromaděných odpadních látek můžete už teď, v době, kdy se prodlužuje den, teplota většinou neklesá pod bod mrazu, přirozenými biorytmy se nám opět vytváří v těle víc vitaminu D a serotoninu. Probouzející se příroda v nás burcuje aktivitu.

S očišťováním organismu můžete začít tehdy, jste-li relativně zdraví (tzn. nemáte chřipku, nachlazení, střevní potíže…). Dobré je dodat zpočátku tělu multivitamínové přípravky.

V lidovém léčitelství je asi nejznámější jarní očistná kúra pití kopřivového čaje. Říkáme tomu krev čistící kúra. Ta se doporučuje aplikovat minimálně týden až deset dní. Nejkvalitnější k léčení je kopřiva sebraná právě v jarních měsících. Je bohatá na vitamin C a křemičitany, proto se vám po prodělané kúře zlepší i kvalita vlasů a nehtů.

V Čechách lidé věřili, že kopřiva dokáže odehnat zlé duchy, přidávali ji také do jídla (velikonoční nádivka) a dávali ji i svému dobytku či drůbeži.

Očistné kúry a půsty mohou mít kromě regeneračního a prevenčního účinku častokrát i léčebný efekt, o němž ví své ekzematici a lidé trpící například lupénkou.

Vaše tělo probudí i správný jídelníček, vyvážená strava a vhodný pitný režim, dokáží odbourat stresující a depresivní nálady. Vyznavači makrobiotické stravy doporučují přijímat potraviny v souladu s ročním obdobím.

Na jaře tvoří základ jejich stravy upravené mladé kopřivy, lístky pampelišek, sedmikrásek, naklíčená vojtěška a řeřicha, šťovík, obilí a luštěniny. Naopak omezují příjem masa, vajec, tuků, semen a ořechů. V létě tvoří základ jejich stravy ovoce a zelenina, maso konzumují hlavně v zimních měsících.

Období, kdy ještě trávíme většinu dne v přetopených nebo klimatizovaných místnostech, je obzvlášť náročné pro pravidelný pitný režim. Nejvhodnější je pít minerální vody s vyváženým poměrem minerálů, dodávají organismu dostatek tekutin, ale i látky, které hrají důležitou roli v řadě metabolických reakcí člověka. Jde o tekutiny isotonické až hypotonické, které snadno vstupují do buněk, a tím dobře hasí žízeň.