Bolest paty

Bolest paty

Patní kost je největší kost v chodidle. Poskytuje pevnou podporu váze těla a absorbuje otřesy a tlak při nárazu chodidla na zem.
Bolest paty může bránit chůzi a dokonce ovlivnit držení těla. Nejčastější příčiny bolesti paty jsou:

Ostruha patní kosti

Projevuje se jako ostrá bodavá bolest v místě, kde se pata opírá o podložku. Průvodcem obtíže je kostní výrůstek, který se vyvíjí po odtažení chodidlové povázky – což je široký pruh vláknité tkáně po délce spodní části chodidla – v oblasti paty. Ostruha může zasahovat až do masité části nohy. Bolest se projevuje zejména při stání a chůzi.

Pediatr může navrhnout vypodložení podpatěnkou, aby se změnil směr zátěže úponu vazu, nebo terapii hloubkovým působením tepla na podporu uzdravovacího procesu. Alternativně se může rozhodnout pro speciální protetické vložky, které pomohou noze rozložit zátěž a předcházet opakování problému.

Bursitida paty

Jde o trvalé dráždění, které vyústí v zánět měkké tkáně na patě, kde se vytvoří bursa neboli váček naplněný hlenovitou tekutinou. Vzniká chronickým přetěžováním, úrazem, revmatoidní artridou, dnou nebo infekcí. Bolest se projevuje v zadní části paty při pohybu kotníkového kloubu, nebo hluboko v patě při kontaktu se zemí. Ke snížení otoku by mělo vést znehybnění postižené oblasti, protizánětlivé léky, správné ortopedické pomůcky a studené obklady. Pokud ke zlepšení nedojde, zjistěte možné zdroje tření a požádejte podiatra, aby se podíval, jestli jsou ortopedické pomůcky správně navržené. Jde – li o infekci, lékař vám může předepsat antibiotika nebo odsát z bursy tekutinu.

Suché popraskané paty

Suchá kůže často vede k bolestivému popraskání zejména na krajích pat. Většinou jde jenom o nevzhledný defekt kůže, ale hlubší praskliny snadno krvácejí a bolí. Tento stav mohou způsobit boty s volnou patou, jejichž okraje vyvolávají podráždění kůže. Do jisté míry k tomu přispívá i příliš horká voda. Na postižené paty používejte denně změkčovací zvhlčující krém – ve složení najdete příměs močoviny. Pomůže i opatrné používání pemzy nebo rašple, ale nikdy nezkoušejte odstranit ztvrdlou kůži žiletkou nebo nůžkami!