Botulotoxin

Botulotoxin

Botulotoxin (botox, klobásový jed) je látka, která uvolňuje svaly a zároveň blokuje přenos nervového impulzu, čímž omezí činnost mimického svalstva a vyhladí vrásky. Nervu je zabráněno smršťovat se a tak netvoří vrásky. Nejlepších výsledků aplikací botoxu je dosahováno u vrásek v oblasti čela, na kořeni nosu a v okolí očí. V jiných oblastech (brada, krk, dekolt) není výsledek tak výrazný a v některých dokonce není vhodný (např. okolí úst).

U mimických vrásek se botox může aplikovat preventivně.

Další indikací botulotoxinu je zvětšování a tvarování rtů, odstraňovaní jizviček po akné nebo také aplikace do potních žláz v podpaží, která zabraňuje nadměrnému pocení.

Aplikace

Botox se aplikuje přímo do svalu velmi tenkou jehličkou. Zákrok je proveden bez umrtvení, není bolestivý, můžete pocítit pouze mírný tlak nebo pálení. Pouze v některých případech je možné použít znecitlivující krém. Celý proces by neměl trvat déle než 15 minut. Musíte však počítat s konzultací s lékařem. Pří aplikaci sedíte, aby se omezilo riziko vniku toxinu do vedlejších partií. Na kůži zůstane malý hrbolek, který se ovšem za několik minut vstřebá. Někdy se může vytvořit malá modřinka, která zmizí do týdne. Konečná podoba je znatelná také do týdne. Účinek botulotoxinu trvá asi 3-4 měsíce a při každé další aplikaci, která je doporučena, se tato doba prodlužuje.

Po zákroku

Po zákroku je nutné dodržovat některé zásady:
  • 4-5 hodin je nutno udržovat vertikální polohu. Jinak by se toxin mohl přesunout do jiného místa.
  • Vyvarujte se větší tělesné námahy 1-2 dny po aplikaci. Prokrvení příslušných svalů je nežádoucí. Velmi nevhodný je spinning, návštěva sauny apod.
  • Týden po aplikaci se vyvarujte masážím a kosmetickým úpravám obličeje.
  • Dále není nutné 4 hodiny po zákroku sval procvičovat, tzn. mrkat nebo krčit.

Kdy se botulotoxinu vyhnout

Pokud jste těhotná, kojíte, trpíte nervosvalovým onemocněním, horečnatým onemocněním, akutní depresí, užíváte antibiotika, revmatoidní léky, chlorochin, hydrochlorochin, jste teprve týden po celkové narkóze nebo také pokud chcete botulotoxin aplikovat do oteklých nebo nazahojených partií např. po plastice víček, není aplikace vhodná a raději se jí vyvarujte.

Nežádoucí účinky

Při nadměrné aplikaci botulotoxinu do oblasti čela a zevní části obočí je možný pocit těžkých víček, popř. zvýraznění kožní řasy na horním víčku.Výjimečně dojde v prvním týdnu po aplikaci k mírnému trnutí v aplikovaných oblastech nebo k mírné bolesti hlavy.