Málokdo z nás asi tuší, že brusinky, jejichž pěstování a produkce zažívá v současné době renesanci, se pyšní nejen poměrně bohatou historií, ale i svým zdraví prospěšným složením, které je předmětem mnohých vědeckých studií. Ty dokázaly, že brusinky jsou především úžasným životabudičem a kromě močového ústrojí účinně bojují i proti virům a různým infekcím a poradí si třeba i se zubním kazem.
Domovinou brusinek je sever amerického kontinentu, ale s jejich pěstováním se můžeme setkat u většiny severských národů. Plody amerických brusinek, které vyrůstají na nízkých, stále zelených polokeřících, poznáme podle zářivě červené barvy, svým tvarem a velikostí připomínají olivy, obsahují velké množství pevné světlé dužiny a chutnají sladkokysele. Brusinky dozrávají během září a října a sklízí se dvěma základními způsoby. Jednak pomocí malých sklízecích strojů, které očesávají plody přímo z větviček, jednak za pomoci tzv. mokré metody, při které se využívá schopnosti brusinek plavat. Pole jsou zaplavována vodou do výše asi půl metru, bobule se následně očesávají z keříků, shrnují a vysávají do přepravníků.
Brusinky znali jako potravinu i jako univerzální lék původní obyvatelé Ameriky odedávna. Používali je především k hojení ran, ke zmírňování bolestí, také k léčbě zažívacích problémů a horečky. Za své originální jméno cranberries vděčí brusinky prvním evropským osadníkům severoamerického kontinentu, kterým jejich výrazné květy připomínaly hlavu a krk ptáka jeřába (angl. crane). Odtud vzniklo označení crane berry, tedy jeřábí bobule, což bylo později zkráceno na cranberry.
Brusinky díky svému složení představují účinný přírodní lék na mnoho zdravotních obtíží. Jsou zdrojem vitamínů A, B, C i mnohých minerálů, především draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, sodíku a železa. Dále obsahují organické kyseliny, které se starají o správnou funkci močového systému a brání množení bakterií, také jsou plné antioxidantů, jejichž účinek je spojován s preventivním účinkem proti rakovině a kardiovaskulárním onemocněním
Asi nejznámějším a nejpodloženějším účinkem brusinek je jejich blahodárný vliv na infekce celého močového traktu. Pomoci mohou dokonce i při nepříjemné inkontinenci, která trápí zejména ženy. Díky antibakteriálnímu a antivirovému působení bojují brusinky proti různým infekcím také v dutině ústní, v jícnu i v žaludku a podle nejnovějších studií jsou účinným lékem i proti herpes viru typu 2, který v lidském těle způsobuje nejčastěji opary. Brusinky jsou velmi vhodné i pro diabetiky.