Buďte krásná díky AHA kyselinám

Buďte krásná díky AHA kyselinám

Kosmetické přípravky obsahující alfa-hydroxykyseliny (AHA) byly poprvé uvedeny na trh koncem osmdesátých let a od té doby zaznamenaly velký nárůst popularity. V dalších letech se staly největším hitem v péči o pleť let, přičemž jejich obliba přetrvává prakticky dodnes. Hlavním důvodem obrovské popularity AHA kyselin jsou především jejich výborné účinky na problematickou pleť, což potvrzuje mnoho spokojených žen po celém světě.

Alfa-hydroxykyseliny, běžně známé jako ovocné kyseliny, se nacházejí výhradně v přírodních produktech. Patří k nim zejména kyselina citronová získávaná z citrusového ovoce, kyselina mléčná získávaná z kyselého mléka, kyselina vinná získávaná z vinné révy a kyselina jablečná získávaná z jablek a jiného ovoce. Kyseliny účinkují tak, že narušují proteinové vazby mezi odumřelými buňkami na povrchu kůže, odstraňují je a odkrývají pod nimi buňky jasnější a zdravější. Tento proces čistí ucpané póry, zlepšuje tonus pleti a vyhlazuje jemné vrásky.

Ovocné kyseliny jsou v podstatě ideálním řešením pro většinu drobných pleťových problémů, přičemž většina žen uvádí, že k viditelnému zlepšení dochází již po několika dnech. AHA kyseliny byly používány po celá staletí, aniž by si to dříve vůbec někdo uvědomoval. O egyptské královně Kleopatře se tvrdí, že se s oblibou koupala v oslím mléce. Dámy na francouzském dvoře si zase potíraly obličej vínem, aby měly hladkou, vláčnou pleť bez zánětlivých pupínků.

Mezi nejvýznamnější účinky ovocných kyselin patří jejich schopnost rychlého odstranění odumřelých kožních buněk, redukce tvorby vrásek, také stimulace produkce kolagenu, který pokožku přirozenou cestou zpevňuje a vypíná. Pleť tak získává svěží a mladistvý vzhled. Kromě toho slouží jako účinný hydratační prostředek, odstraňují akné a zesvětlují pigmentové skvrny. AHA kyseliny bývají součástí mnohých krémů, tělových mlék, pleťových masek či peelingů. Tyto přípravky však není vhodné požívat více jak třikrát týdně, protože snižují přirozené ochranné vlastnosti pleti.

Vzhledem k tomu, že příznivé účinky jsou prokazatelné pouze u přípravků s vysokou koncentrací ovocných kyselin, nelze si je tedy v plné míře aplikovat samostatně doma. Tyto vysoké koncentrace patří do rukou odborníků, kteří znají přesné hranice použitelnosti a možností těchto produktů. Např. by se neměly nanášet na citlivé partie kolem očí a rtů. V případě, že máte citlivou či alergickou pleť, tak by se neměly užívat vůbec.