Ačkoliv to tak na první pohled možná nevypadá, červená řepa pod svojí slupkou skrývá učiněný poklad. Nejenže je tato zelenina velmi chutná a je oblíbenou pochoutkou v mnoha státech, ale je také bohatá na velké množství zdraví prospěšných látek, které dokonce dokáží bojovat i s rakovinou. Vědecké studie mimo jiné dokázaly, že obyvatelé zemí, kde je konzumace červené řepy hojně rozšířena, žijí obdivuhodně dlouho a běžně se dožívají více než sta let.
Červená řepa se dá konzumovat celá. Upravovat můžeme i mladé listy, ale nejčastěji zužitkováváme pouze bulvu, kterou je možné připravit na mnoho způsobů. Za syrova ji můžeme přidávat do zeleninových salátů, můžeme ji ale také konzervovat, péct nebo vařit. Je známou přísadou do německé husté polévky Eintopf, do ruského boršče a v USA se z ní na Den díkůvzdání připravuje oblíbený salát. Ať si však dáme červenou řepu jakkoliv upravenou, není pochyb o tom, že jsme něco udělali pro naše zdraví i krásu.
I přesto, že je červená řepa poměrně ochuzena o vitamíny, obsahuje jen malé množství vitamínu B, C a provitamínu A, vyvažuje tento zápor velké množství ostatních, zdraví prospěšných látek. Jedná se především o mnohé minerály, z nichž na prvním místě stojí křemík, tzv. minerál krásy, který je nesmírně důležitý pro pružnou a mladistvou pokožku, také pro pevné vlasy a nehty. Mimo jiné podporuje regeneraci celého organizmu a účinně zpomaluje stárnutí.
Další důležitou látkou je kyselina listová. Mnozí ji nazývají hotovým zázrakem, protože se stará o správný růst a dělení červených krvinek, chrání srdce i celý kardiovaskulární systém, zajišťuje okysličování buněk, stimuluje obnovu a růst všech tkání a také omezuje riziko potratů a předčasných porodů. Červená řepa dále obsahuje velké množství pektinu, látky která podporuje vylučování cholesterolu, olova a radioaktivních látek z organizmu, a bílkovin, z nichž nejdůležitější je betain. Tato látka pomáhá likvidovat rakovinné bujení a pomáhá při renovaci poškozených buněk.
Z dalších prospěšných látek bych zmínila zejména organické kyseliny, barviva a vlákninu, která stimuluje činnost střev a účinně je čistí. Červená řepa však pro své složení není vhodná pro diabetiky a lidi s močovými kameny, protože obsahuje poměrně dost sacharózy a kyseliny šťavelové.