Lidské chutě jsou rozličené. Někdo z nás upřednostňuje sladké, jiný si pochutná na kyselém. Požitek z dobrého jídla nám ale zajistí jen dobré potraviny s kvalitním kořením. Jedním z těchto dochucovacích „mágů“ jsou tzv. Chilli papričky. Jsou to plody pocházející z Ameriky, které se díky své výjimečnosti rozšířily do celého světa. První zmínky o tomto koření jsou již z roku 7500 před Kristem. Archeologické nálezy dosvědčují, že se papričky pěstovaly před více jak 1000 lety. Prvním evropanem, který je ochutnal byl Kryštof Kolumbus.
Oblíbenost tohoto pálivého plodu netkví jen ve specifické chuti připomínající pepř. Jde také o léčivé účinky. Díky látce Kapsaicinu jsou papričky tělu prospěšné při ochraně před plísněmi a bakteriemi. V organismu působí dezinfekčně. Jsou používány pro udržování některých pokrmů, aby déle vydržely nezkaženy. Chilli mají své místo zejména při úpravách masa, ale i při konzervování zeleniny a ryb. Používají se také ve sladkých receptech, například jako přísada do čokolád. Dokonce i některé druhy parfémy se bez kořeněné vůně papriček prostě neobejdou.
Požívání tohoto koření způsobuje zvýšené vylučování trávicích šťáv žaludku i žlučníku, tudíž napomáhá k dobrému trávení tučnějších a těžkých jídel. V přiměřeném množství mají příznivý vliv na sliznici střev. Díky jejich schopnosti prokrvovat, podporují zažívacího trakt, čímž stimulují látkovou výměnu. Již zmiňovaný Kapsaicin stimuluje také krevní oběh. Po požití dobře okořeněného jídla se budete cítit silní, energičtí a možná pocítíte i chuť na sex. Chilli je totiž afrodisiakum, které působí na libido i prokrvení celého těla včetně pohlavních orgánů. Máte-li potíže s klouby, přípravky obsahující chilli Vám pomohou k urychlení zánětu a zmírní bolest. Kloub a okolní tkáň se prostě rychleji vyléčí.
Kapsaicin brání usazovaní hlenu v plicích, pomáhá při podchlazení, krvácení, ale také chrání tělo před nádorovým bujením. Jejich velkým kladem je i to, že mobilizují v mozku endorfiny, čímž zlepšují náladu. Zrychlují metabolismus a tím pádem i spalování přebytečných tuků. Působí jako dobrá ochrana před vznikem křečových žil. I chilli papričky jsou však potravinou, která ve velké míře může způsobit obtíže. Vyvarujte se tedy požití velkého množství tohoto koření a ono Vám dobře poslouží.
Za nejpálivější chilli papričku byla považována odrůda „Red savina habanero“. Ovšem nyní v severovýchodní oblasti Indie začali pěstovat takový druh, který je dvojnásobně pálivý a má neuvěřitelný milión Scovilleho jednotek pálivosti (SHU). Ne nadarmo se nazývá „Bhut jolokia“, což v překladu znamená něco ve smyslu "Chilli démon". Tato odrůda je však velmi extrémní a pro člověka, který není zvyklý se její požití rovná pojídání střepů čí vypití kyseliny. Zasloužila si tak místo i v Guinnessově knize rekordů.
Pokud jste milovníky ostrých jídel nezapomeňte si jej okořenit dobrou náladou a zdravím...