Čištění – základ péče o pleť

Čištění – základ péče o pleť

Naše kůže je jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla. Chrání nás před škodlivými vlivy a proti útokům různých bakterií a virů. Funguje vlastně jako náš štít. Proto je velmi důležité o svou pleť pravidelně pečovat a nejdůležitější péčí je čištění. Odstraňování za celý den nasbíraných nečistot bychom se měli věnovat minimálně jednou denně a čištění bychom měli provádět velice pečlivě.

Kdy, jak a čím bychom měli pleť čistit se samozřejmě odvíjí od toho, jaký typ pleti vlastníme, na její citlivosti a také na tom, jakou oblast zrovna čistíme. Cílem našeho snažení by měly být otevřené póry, které se tak během noci regenerují. Při čistění naší pleti však musíme dbát na to, abychom nepoškodili její svrchní ochrannou vrstvu tvořenou převážně mastnými kyselinami.

Naše pleť by pak byla podrážděna a napjatá. K čištění obličeje se doporučují podle vlastností tyto možnosti:

Studená či teplá voda:

Voda je nezbytným základem pro všechny formy čištění. Slouží nám především ke smytí nejrůznějších kosmetických přípravků ale také jako zdroj osvěžení. Podle receptů našich babiček bychom se měli ráno opláchnout studenou vodou a večer naopak teplou.

Jemné mýdlo:

Mladá, zdravá a normální pleť snáší mýdlo velmi dobře. Mýdlo by ale mělo být bez parfemace a jiných nežádoucích příměsí (bílá barva). Nejlepší volbou je mýdlo dětské. Je však velice důležité po použití důkladně smýt veškerou pěnu jinak zůstane na obličeji alkalický vápenný povlak.

Čistící mléko:

Čistící mléko by měly používat především majitelky suché a citlivé pleti. A přísady jako aloe vera či výtažky z řas jsou ideální pro narušenou pleť. Čištění pleti pomocí mléka pak můžeme provádět dvěma způsoby, buď pomocí vatového tampónku, nebo můžeme mléko nanést přímo na tvář a krouživými pohyby odstranit nečistoty. Vždy je však důležité opláchnout obličej vodou. Pro očištění očí je však lepší používat výrobky k tomu určené, některá pleťová mléka mohou působit v oblasti očí agresivněji.

Pleťové vody:

Používání pleťové vody je výhodné, když máme pleť mastnější nebo dokonce náchylnou k tvorbě akné. Mastná místa opatrně poklepáváme pomocí tampónků namočených v pleťové vodě. Pozor však na výrobky obsahující alkohol, pleť vysušují až příliš!

Olej:

Kosmetické oleje se používají v případě opravdu velice citlivé, šupinaté a suché pleti. Zakoupíte je však jen v lékárnách nebo specializovaných obchodech.

Peeling:

Toto ošetření je vlastně jen velmi důkladné čištění pleti. Použití peelingu je pro pleť však velmi prospěšné, odstraňujeme tím odumřelé buňky, pleť je poté jemnější a pružnější. Suchá pleť s jemnými póry může být ale po takové proceduře podrážděná a napjatá.

Co dodat na závěr? Snad jen to, že čištění by mělo být důkladné, co nepřirozenější a především šetrné!