Citlivá pleť nejen v zimě - II. čás

Péče o citlivou pleť patří k nejobtížnější a také často nejméně vděčné z hlediska profesionální salonní kosmetiky i poradenství v lékárnách. Najít vhodnou kombinaci mnohdy trvá měsíce a nikdy nelze vyloučit vznik nové intolerance.

Role kosmetičky
Kosmetický salon je nezřídka prvním pracovištěm, kde kosmetička na základě rozhovoru s klientkou zjistí, že její pleť je pravděpodobně zvýšeně citlivá. I to i přesto, že na pokožce nebudou přítomny žádné známky reaktivity. Zaznamenání subjektivních pocitů do dokumentace je velmi důležité. Je třeba mít na paměti, že prioritu hraje spokojenost klientky při ošetření, nikoli prostý dojem kosmetičky: „Ale já na vaší pleti nic nevidím ...“. Je nezbytné pečlivě uvést do karty všechny aplikované a doporučené přípravky. Součástí péče je rovněž vytvoření optimální atmosféry. Při ošetření nesmí kosmetička spěchat nebo vytvářet dojem nervozity. Na klientku s citlivou pletí vyčleníme o přibližně 20 minut více času než na běžnou zákaznici.

Poradenství v lékárnách
Lékárna je častým místem poradenství při citlivé pleti. I když farmaceut nebo farmaceutická asistentka nemají tolik časového prostoru pro individuální poradenství, vždy je nezbytná alespoň základní anamnéza, včetně historie používané kosmetiky, případně léků. Podotýkáme, že zákazník přichází do zdravotnického zařízení – lékárny - za účelem odborné rady při jeho citlivé pleti. Proto je vhodné se vyhnout radám typu: „Toto je teď nové, tak to vyzkoušejte“. Lidé s citlivou pletí nemají rádi experimenty a na zdravotníka kladou vysoké odborné nároky.

Dermatologie
Pacient s nejasnou diagnózou citlivé pleti není zdaleka výjimečný v ordinaci kožního lékaře. Zvýšená citlivost pleti může být spojená s konkrétními patologickými stavy, ke kterým náleží například řada alergií, profesionálně poškozená pleť nebo pokožka se syndromem status cosmeticus, který je zapříčiněný nevhodnou skladbou kosmetických přípravků. Bohužel, ani dermatologická léčba nemusí zcela vyřešit citlivost pleti.

SenziTest by měl být metodou první volby pro odhalení zvýšené citlivosti
Jak již bylo uvedeno v předchozí části, velmi často chybí jakékoli objektivní známky citlivosti pleti. Syncare SenziTest představuje stabilizovaný roztok kyseliny mléčné. Za normálních okolností vyvolá SenziTest malé nebo žádné podráždění. U citlivé pleti zpravidla pokožka reaguje rychlým a delším zarudnutím v místě aplikace - viz návod.

Diagnostika citlivé pleti pomocí přístrojů
Některé přístroje pro diagnostiku pleti jsou vybaveny sondou pro měření transepidermální ztráty vody (TEWL). Přibližně u 60% osob s citlivou pletí je hodnota TEWL zvýšena. Další možností je kožní videokamera PC 35, která dokáže pomocí software zachytit změny v proudění krve ve svrchních vrstvách škáry, a tím určovat míru podráždění. Experimentálně se ověřují za řízení, která snímají slabé akční potenciály volných nervových zakončení v pokožce a na základě toho odvozují míru reaktivity, potažmo její citlivosti.

Typy pletí a stavy, ke kterým vždy přistupujeme jako k citlivým
Některé typy pletí a určitá onemocnění kůže bývají spojeny se zvýšenou citlivostí. Patří k nim zejména: pokožka dětí do 12 let, pokožka se známkami solárního erytému, pokožka vystavená náhlé prudké změně teploty. Z chorob do této skupiny řadíme: kuperózu a rosaceu, periorální a periorbitální dermatitidu, seboroickou dermatitidu, atopickou dermatitidu, lupénku aj.

Obecné zásady péče o citlivou pleť v salonu
1. Péče o citlivou pleť musí být přísně individuální.
2. K citlivé pleti vždy přistupujte s velkým respektem.
3. Platí zásada uměřenosti. Doporučte méně kosmetických přípravků za den, ale vhodně aplikovaných.
4. Neexperimentujte. Nové výrobky, značky a postupy nikdy nepoužívejte na osoby s citlivou pletí. Vždy mějte nejdříve zkušenost z ošetření s běžnými klienty.
5. Vylučte kosmetiku s parfémy a silicemi.
6. Maximální koncentrace alkoholů v kosmetice (etanol, glycerin, propylenglykol, butylengykol, pentylenglykol atp). by měla být nejvýše 5%, u etanolu do 2%.
7. Vždy vyzvěte klientku, aby nejdříve vyzkoušela vzorky. Z jedné aplikace často nelze nic poznat. Vyhodnocení proveďte po několika aplikacích.

zdroj: SynCare