Citlivá pleť nejen v zimě - III. část

Citlivá pleť se vyskytuje v každém věku. Nejčastěji se s ní můžeme setkat u malých dětí, v těhotenství a po porodu a od 35. roku výše - tzv. obecné citlivosti pleti dospělých. Poslední typ může přejít do trvalého zvýšení citlivosti pleti v pozdějším věku.

Citlivá dětská pleť
Časové vymezení bývá ohraničeno prepubertou, tj. do 9. až 12. roku. Citlivost pleti často úzce souvisí s množstvím a typem kožního mazu na povrchu kůže. Kromě mezibuněčné hmoty jsou hlavním zdrojem povrchového tukového filmu mazové žlázy. Jejich činnost je řízena hormonálně a aktivuje se v prepubertálním období, významněji až v pubertě. Pokožka malých dětí je nedostatečně chráněna kožním tukovým filmem. Na druhé straně bývá velmi dobře hydratována. Tento zdánlivý paradox je dán schopností rychle přesouvat vodu do pokožky ze škáry i celkově vyšším obsahem vody v organizmu dítěte. Z nedostatečné ochrany povrchovou tukovou vrstvou vyplývá zvýšená citlivost dětské pleti, která je, na rozdíl od dospělosti, charakteristická pro většinu dětí. I z uvedeného důvodu vždy nahlížíme na dětskou pleť jako na citlivou.

Doporučená péče SynCare
O pokožku dítěte pečují rodiče. Přesto je vhodné začít již v útlém věku s vysvětlováním významu kosmetické péče tak, aby si dítě vštípilo její zásady jako návyk z dětství. Do koupele je určený jemný SynCare Dětský olej s měsíčkem BIO. Po mytí rukou, po koupeli nebo sprchování doporučujeme SynCare SEBUCEL zklidňující tělové mléko. Pokud pokožka není vysloveně přesušená, případně teplota přes den neklesá pod 5°C, lze na místo mléka použít SynCare SEBUCEL krém.

Citlivá pleť v těhotenství a po porodu
Na rozdíl od dětského věku neexistuje jedna základní příčina citlivosti. Roli hrají faktory hormonální, ale také psychologické. V britské studii (2009), provedené u 976 těhotných žen a žen v prvních šesti měsících po porodu, uvedlo 63% žen, že pozorují v tomto období zvýšenou citlivost pleti, zatímco před těhotenstvím to bylo jen 38%. Přitom nedošlo ke změně typu pleti. Projevila se zvýšená senzitivita na parfémovanou kosmetiku, včetně silic a nesnášenlivost k přípravkům s příliš vysokým obsahem tukových složek - a to i u osob se suchou pletí. V 5. měsíci po porodu udávalo ještě 52% žen, že mají citlivou pleť.

Doporučená péče SynCare
Vždy respektujeme nejen přítomnost citlivosti, ale také typ pleti. Pro péči o suchou pleť doporučujeme, podobně jako u dětské pleti, SynCare SEBUCEL zklidňující tělové mléko nebo SEBUCEL krém, případně Hydratační tělový balzám 100% kyselina hyaluronová. Z pleťových sér je vhodné například Sérum zklidňující. Pro péči o mastnou pleť volíme lehké krémy SynCare bez parfémů: Krém na mastnou a smíšenou pleť denní a jeho noční variantu. Z pleťových sér doporučujeme Micro Ampoules Cellular Calming.

Obecně citlivá pleť dospělých
Pod tímto označením se skrývá nejčastější skupina osob s citlivou pletí - ženy a muži od 35. roku. Uvádělo se, že její příčiny souvisí s určitým stárnutím kůže. Tato domněnka nebyla potvrzena. U osob, které udávají citlivost pleti, často nenajdeme žádnou zjevnou příčinu ani známky stárnutí. Objektivně může být přítomné začervenání, pozitivní test SynCare SenziTestem nebo zvýšena hodnota TEWL při měřením přístrojem MC 750 nebo MC 1000, ale často nezbývá, než se spolehnout na údaje klientky.

Doporučená péče SynCare
Dermo a bio kosmetika SynCare nabízí ve skupině MediCARE ucelenou speciální řadu přípravků pro péči o citlivou pleť. Řada je bez parfémů. Pro odlíčení a čištění doporučujeme SynCare Čisticí emulzi, pro dočištění a tonizaci SynCare Zklidňující a výživné tonikum. Vhodnými séry jsou SynCare Sérum zklidňující nebo SynCare Micro Ampoules Cellular Calming. Z pleťových masek doporučujeme SynCare Masku zklidňující se Shea máslem BIO CPK. Nezbytný základ péče tvoří SynCare NICREAM krém s rostlinnými kmenovými buňkami, který je nejvíce žádaným přípravekm na citlivou pleť.

zdroj: SynCare