Citlivá pleť

Citlivá pleť

Asi sedmdesát procent všech žen ve střední Evropě označuje svou pleť za citlivou nebo choulostivou. Ale pouze dvanáct procent tuto pleť skutečně má. Většinou mají citlivou pleť ženy s blond nebo zrzavými vlasy, velmi světlou pletí a modrýma nebo zelenýma očima. Jejich kůže totiž produkuje nejen málo tuku, ale má i obzvlášť tenkou rohovou vrstvu a jen málo ochranných pigmentů. To ji činí extrémně přístupnou všem vnějším vlivům a také málo odolnou vůči vnitřnímu stresu.

U citlivé pleti je velmi důležité dbát na jednoduchost. To platí jak pro receptury, tak pro množství používaných přípravků. Neboť jen při jediném kosmetickém postupu, složeném z čištění a nakrémování, přijde pleť do styku s asi 30 rozdílnými látkami. Čím méně substancí však na kůži působí, tím menší je nebezpečí, že pleť některou z nich nebude snášet. Nejvhodnější je vzdát se kosmetických postupů, při nichž se nanášejí dva produkty na sebe. Dá se také ušetřit jeden přípravek tím, že místo denního krému a make-upu použijeme jen tónovací denní krém.

Na citlivé pleti můžete vyzkoušet nové kosmetické přípravky jen tehdy, není-li pleť nadměrně unavená nebo zatížená stresem. Hektický ruch na pracovišti, stres a neshody v rodině dokáží pleť také extrémně zcitlivět, že bude špatně snášet i přípravek, který by pro ni byl za normálních okolností vhodný.

Obličej vystavujte slunci co nejméně, a když už to uděláte, naneste na pleť dobrý ochranný přípravek s vysokým ochranným faktorem. Vodostálý krém proti slunci navíc chrání citlivou pleť před agresivními účinky často silně chlorované vody v bazénech.

Vyhýbejte se všemu, co by mohlo vaši pleť podráždit zevnitř, zejména v období stresu: především kávě, ale také černému čaji nebo coca-cole. Pozor si dejte také na alkohol a ostrá koření, ty podněcují prokrvování a zvyšují nervozitu, což může u citlivé pleti snadno vyvolat hektické skvrny a svědivost.

Důležité u citlivé pleti je:

- naučte se ovládat relaxační techniky, jako je meditace nebo autogenní trénink, které -  používají-li se systematicky – dokáží výrazně stabilizovat stav pleti.
- na citlivou pleť používejte pouze pleťovou vodu bez alkoholu (po vyčištění jemným pleťovým mlékem)
- přípravky s obsahem alkoholu by mohly kůži podráždit
- ráno pleť osvěžujte vlažnou vodou nebo pleť. vodou bez alkoholu, pak použijte lehký, ale mastný a zvlhčující denní krém s ochranným UV filtrem
- večer pleť umyjte mírným čistícím pleťovým mlékem nebo syndetem, speciálně určeným pro suchou pleť, a vlažnou vodou, popřípadě pleť dočistěte pleťovou vodou bez alkoholu, pak naneste slabou vrstvu nočního krému, nejlépe speciálně určeného pro suchou pleť