Diety ničí pokožku

Diety ničí pokožku

Je nespravedlivé, že když uberete z jídla hodně sacharidů nebo tuků, tak to může škodit vaší pokožce. Ale je to proto, že když vytváříte jídelníček v závislosti pouze na obsahu tuků a kalorií a neberete v úvahu nutriční hodnoty, může to vést k nedostatku vitaminů nebo minerálů. Tak vznikají různé kožní problémy.
Vy ale nemusíte obětovat zdraví své pokožky kvůli postavě. V tomto článku uvedu pět nejčastějších kožních problémů způsobovaných dietami, a vy se jim můžete vyhnout.

HNĚDÉ SKVRNY NEBO HRUBOST

Příčina: Nedostatek vitaminu A, který napomáhá odstraňovat mrtvé kožní buňky. Když se odstraňování zpomalí, staré buňky zůstávají.
Řešení: Doporučená denní dávka vitaminu A je  5 000 IU denně. Dodejte ho svému tělu tím, že zařadíte do jídelníčku vejce nebo nízkotučné mléčné produkty, jako například odtučněné mléko a sýry. Také si vybírejte potraviny bohaté na beta-karoten, který obsahují meruňky, melouny, papriky, mrkev, dýně nebo špenát. Vaše tělo totiž beta-karoten přemění na vitamin A, pokud trpíte jeho nedostatkem. Toto řešení je nejlepší, protože velké množství vitaminu A může být zdraví škodlivé.

PODRÁŽDĚNÍ NEBO LIŠEJ

Příčina: Máte málo zinku. Pokud strava obsahuje velké množství vlákniny, může se nedostatek zinku ještě zhoršovat. Některé kyseliny, které vláknina obsahuje se mohou na zinek vázat a vylučovat ho z vašeho těla.
Řešení: Určitě nesnižujte dávky vlákniny. Je zdravá a zasytí vás rychleji a na delší dobu. Místo toho dopřejte svému tělu alespoň 12 miligramů zinku tím, že budete jíst potraviny bohaté na zinek, jako jsou fazole, ořechy, semínka nebo libové hovězí a kuřecí maso.

SUCHÁ NEBO ŠUPINATÁ POKOŽKA

Příčina: Málo tuků. Určité množství tuků je ve stravě důležité pro zpracování v tucích rozpustných vitaminů. Tím je například výše uvedený vitamin A.
Řešení: Postačí 25 gramů tuků denně. Strava by měla obsahovat mononenasycený tuk, který obsahuje olivový olej, nebo polynenasycený tuk pro lepší srdeční činnost, který obsahuje margarín nebo tučnější ryby (losos).

BLEDÁ A NEZDRAVĚ VYPADAJÍCÍ POKOŽKA

Příčina: Pokud jste bílá jako stěna, je to jasné. Může za to nedostatek železa. Bez dostatku železa nemůže krev dopravovat do těla potřebné množství kyslíku. Nejvíce se tomuto riziku vystavují chronické dietářky, vegetariánky, těhotné ženy a ženy, které mají silnou menstruaci.
Řešení: Denní dávka železa je 15 miligramů, což obsahuje šálek cereálií se čtvrtkou šálku rozinek. Dále byste neměli vynechávat libové maso, drůbež, fazole, čočku a celozrnné produkty. Zvýšit účinnost železa v těle můžete kombinováním s potravinami bohatými na vitamin C.

ZTRÁTA PRUŽNOSTI

Příčina: Nedostatek vitaminu C. A pokud je ho v těle nedostatek, je zpomalena tvorba kolagenu a pokožka je ochablá. Céčko je také antioxidant, takže napomáhá při ochraně kožních buněk proti poškození způsobeným volnými radikály.
Řešení: Zahrňte do svého jídelníčku stravu obsahující vitamin C, jako jsou melouny, rajčata, brokolice nebo citrusy. Pomeranč obsahuje denní dávku tohoto vitaminu - 60 miligramů.