Domácí manikúra

Domácí manikúra

Péče o ruce by se měla stát rutinní součástí vaší péče o krásu. Zkuste si naplánovat manikúru na každý druhý nebo třetí týden a vyhraďte si určitý čas mezi nimi na drobné úpravy.

Cesta na manikúru, její provedení, čekání, až lak uschne apod. mohou někdy trvat příliš dlouho, takže často je rozumné věnovat se péči o nehty sama.

Takto si můžete o nehty pečovat sama:

Navlhčete vatový polštářek odlakovačem a rychle setřete z nehtů starý lak. Tahy veďte od základny ke špičce. Snažte se, aby se odlakovač ani zbytky stíraného laku nedostaly přes kůžičku nebo kůži kolem nehtu. Vyhněte se odlakovačům obsahujícím aceton (nebo různé chemické „příbuzné“), i když obsahují kondicionéry. Aceton a jemu podobné chemikálie příliš vysušují nehty. Pozůstatky odlakovače opláchněte teplou vodou a ruce řádně osušte.

Tvar nehtů upravte pilováním od stran nehtu do středu. Smirkový pilník držte vždy pod úhlem 45° tak, abyste pilovaly více po spodní straně nehtu. Nezapomeňte, že nejpřirozenější tvar – nemluvě o pevnosti nehtu – je mírně čtvercový ovál. Nejlépe působí takový tvar okraje, který kopíruje tvar nehtu u základny.

Navlhčete ruce a masírujte je prostředkem na odstranění odumřelých kožních buněk. Můžete ho koupit, nebo si namíchat směs mořské soli a éterického oleje, která podpoří krevní oběh.

Prsty namočte do misky s vlažnou vodou.

Nehty jemně vydrhněte kartáčkem s měkkými štětinami a ruce dobře vysušte měkkým ručníkem.

Na kůžičku naneste olej nebo změkčovač kůžičky a pořádně ho vmasírujte do základny nehtu. Několik minut nechte působit a pak opatrně zatlačte kůžičku kopýtkem nebo pomerančovou tyčinkou obalenou kouskem vaty. Zbytky setřete ubrouskem a opláchněte nehty v teplé vodě, abyste odstranily veškerý krém nebo olej.

Kleštičkami na kůžičku odštípněte přečnívající kůžičky nebo záděry. Dávejte pozor, ať neporaníte živou tkáň a nevznikne infekce.

Kůžičku zvlhčete olejem nebo speciálním zvlhčovačem.

Do rukou vmasírujte krém na ruce.

Pod okraj nehtů přejeďte bílou tužkou, která je projasní.

Odstraňte veškeré zbytky krému a pusťte se do nanášení tří vrstev laku: na čirý podlak barevný lak a nakonec čirý lak, který ochrání barevnou vrstvu. Než začnete nanášet barevný lak, nechte podlak tři minuty zaschnout. Představuje základ pro barevný lak a zabrání tvorbě skvrn v nehtové ploténce. Barevný lak nanášejte ve dvou tenkých vrstvách třemi tahy vedenými od základny ke špičce: nejdříve přelakujte střed nehtu a pak po jednom tahu z obou stran. První vrstvu barevného laku nechte schnout tři minuty, druhou pět minut. Nakonec naneste nadlak, který chrání barvu i trvanlivost barevného laku.

Jako alternativu k lakování vyzkoušejte leštění nehtů. Dodá jim lesk a vyhladí je. Zlehka pohybujte leštícím pilníkem směrem od základny ke špičce. Po každém tahu pilník zvedněte. Na každý nehet počítejte asi deset tahů.

Tipy pro pilování:

  • nepilujte mokré nehty, snadno se zlomí
  • netahejte pilníkem tam a zpátky, vrstvy nehtové ploténky se oddělí a roztřepí
  • pilujte pouze jedním směrem dlouhými plynulými tahy
  • používejte jemnější stranu smirkového pilníku a nikdy nepilujte ruce v rozích nehtu