Exotické liči chutná i léčí

Exotické liči chutná i léčí

V průběhu posledních let se na pultech českých obchodů začíná objevovat čím dál více exotických a dříve málo známých druhů ovoce. Většina pochází především z asijských zemí a jedním ze zástupců těchto cizokrajných druhů je také liči, jehož samotný název bezpochyby voní dálkami. V souvislosti se zabydlováním se v našich podmínkách získalo liči i několik českých jmen. Tím nejznámějším jsou určitě čínské jahody. Kompotu liči se ale také říká čínská jablka a sušené plody se označují jako čínské švestky. Pravý název je však liči čínské či dvouslivák lahodný.

Toto exotické ovoce má sice svůj původ v Číně, kde se objevilo již ve 2. tisíciletí př. Kr., ale jeho pěstování se rychle rozšířilo do dalších, nejen asijských zemí. V současnosti se můžeme s pěstováním liči setkat i v Austrálii, na Floridě nebo v některých afrických státech.

Plody liči vyrůstají na stále zelených mohutných stromech, které se dožívají stáří až 300 let a mohou dorůst do výšky 12 metrů. Kvetou v mnohočetných květenstvích a dozrávají na konci větviček, ze kterých se při sklizni odlamují. Plody liči jsou oválné o průměru 3-5 cm a podobají se jahodám nebo drobnějším švestkám. Slupka je tuhá a drsná. Její barva se pohybuje na škále mezi oranžovou, světle růžovou a hnědou. Pod ní se ukrývá bílá sladká dužina, uvnitř které se nachází hnědé semeno podobné fazoli. To si můžeme nejméně po dvou dnech sušení zasadit do květináče, a vypěstovat si tak rostlinku liči i v domácích podmínkách.

Zralé liči je mimořádně šťavnaté a sladké. Jeho jemná chuť je obvykle přirovnávána ke kompotovaným mandarinkám či k hroznovému vínu. 100 gramů tohoto ovoce odpovídá zhruba 64 kaloriím, ale pozor, případným sušením jeho kalorická hodnota stoupá. Liči je zdrojem mnoha vitamínů, biolátek a stopových prvků, mezi které patří zejména vitamín B1, B2, C, kyselina nikotinová, vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík a v malém množství také železo. Není tedy divu, že toto ovoce působí velice pozitivně na naše zdraví.

Liči je důležitým pomocníkem při léčbě některých onemocnění již od dávných dob. Pomáhá při kašli, bolestech žaludku i při průjmu. Čaj ze slupek je výborným doplňkem při léčbě neštovic. Pro zdravotní účely se využívají i rozemletá semena jako analgetika při neuralgických potížích. V poslední době se také mluví o příznivých účincích liči při léčbě rakovinných nádorů. S konzumací liči bychom to však neměli přehánět, jelikož jeho nadměrné požití může způsobit zimnici či krvácení.

Na závěr bych se ještě chtěla zmínit o využití liči v oblasti kulinářské. Liči můžeme jíst čerstvé, sušené nebo kompotované. Používá se do salátů, koktejlů, do omáček nebo jako příloha k rybím či masitým pokrmům. Bývá součástí dezertů, džemů a zmrzlin. Z liči se dají dokonce vyrábět i likéry. Sušené plody jsou zase součástí různých čajových směsí.