Exotický koktejl pro zdraví i krásu

Exotický koktejl pro zdraví i krásu

V posledních letech se na pultech českých obchodů začíná objevovat čím dál více známých i méně známých druhů exotického ovoce. Kromě dnes již obvyklých banánů či pomerančů, se můžeme setkat s ovocnými druhy, jako je liči, avokádo či maracuja. V zemích svého původu jsou obvykle tradiční složkou jídel místních obyvatel, u nás toto ovoce slouží spíše jen pro zpestření jídelníčku. Kromě toho, že nám exotické ovoce poskytuje zajímavý chuťový požitek, představuje také významný přísun zdraví prospěšných látek, ke kterým patří především mnohé vitamíny a minerály.

Granátové jablko

Granátové jablko je aromatické ovoce se sladkokyselou chutí. Vyrůstá na menších stromech, které se pěstují v tropech a subtropech. Plody mají v průměru 12 cm a pod tvrdou slupkou se v rosolovitém míšku nacházejí semena, kterých bývá zpravidla okolo 600. Toto ovoce obsahuje velké množství sodíku, cukrů a vitamínů, především vitamínu B, C a A. Jeho konzumace přispívá ke snižování rizika kardiovaskulárních chorob a rakoviny, k posílení imunitního systému a regulaci krevního tlaku.

Liči

Toto exotické ovoce pochází z Číny, odkud se jeho pěstování rozšířilo do mnoha dalších zemí. Plody vyrůstají na stále zelených mohutných stromech a svým tvarem připomínají naše jahody či švestky. Liči je mimořádně šťavnaté a sladké a jeho jemná chuť je obvykle přirovnávána ke kompotovaným mandarinkám. Obsahuje velké množství vitamínů, zejména B1, B2, C, biolátek a minerálů, ke kterým patří vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík a v malém množství i železo. Liči je důležitým pomocníkem při kašli, bolestech žaludku a střevních obtížích. Jeho konzumace se osvědčila i při léčbě rakovinných nádorů.

Kiwi

Exotické kiwi pochází z Číny, odkud bylo převezeno na Nový Zéland. Jeho název vznikl podle jmenovce ptáka kiwi, jehož vejce toto ovoce připomíná. Kiwi obsahuje především velké množství vitamínu C, který podporuje látkovou výměnu, zpevňuje cévy a posiluje imunitní systém. Kromě toho je výborným antioxidantem, pomáhá zvládat stresy a zvyšuje soustředění. Konzumace kiwi je také výbornou prevencí chřipek a nachlazení.

Limetka

Limetky, které se podobají citronům, pocházejí z východní Asie. Na rozdíl od citronů jsou však šťavnatější a obvykle bez jader. Ve středověku sloužily námořníkům jako prostředek proti kurdějím. Plody limetek mají vysoký obsah vitamínů, především vitamínu C a A, pyšní se také velkým množstvím minerálních látek.

Mango

Mango pochází z Indie a v současnosti se pěstuje v mnoha tropických zemích. Plody mají oválný tvar, slupka je voskovitá, uvnitř se ukrývá žlutooranžová dužina a velké ploché semeno. Konzumuje se pouze dužina, která je sladká a šťavnatá a svojí chutí připomíná broskve či meruňky. Plody manga obsahují zejména vitamíny C a A, z minerálů hořčík, draslík a vápník.

Papája

Domovinou tohoto exotického ovoce je Střední Amerika, ale v současnosti se s jejím pěstováním setkáme snad ve všech oblastech tropů a subtropů. Plody jsou oválné nebo hruškovité, mají zelenou, při plné zralosti žlutou až oranžovou barvu. Pod slupkou se nachází dužina plná černých kulatých semen. Papája obsahuje mnoho provitamínu A, který chrání sliznice a zajišťuje vitalitu buněk, také vitamín C a B5. Zvlášť významný je enzym papain. Ten povzbuzuje trávení a zajišťuje lepší stravitelnost potravy. Kromě toho papája pozitivně působí na srdce a krevní oběh, zvyšuje imunitu, aktivuje tvorbu svalů a zajišťuje přísun hodnotných bílkovin do organizmu.

Maracuja

Toto exotické ovoce pochází z tropických oblastí amerického kontinentu. Plody vyrůstají na popínavých liánách, které mají nádherné různobarevné květy, jsou velké asi jako golfový míček a jejich barva se pohybuje na škále od tmavě fialové až po žlutou. Kožovitá slupka ukrývá šťavnatou rosolovitou dřeň plnou semínek, která svojí chutí připomíná naše broskve. Maracuja je bohatým zdrojem vitamínů B a C, provitamínu A, také vápníku a železa.

Pomelo

Pomelo je jedním z největších citrusových plodů a v některých případech může vážit i 5 kg. Pochází z jihovýchodní Asie a dnes se s ním setkáme také v oblasti Floridy a USA. Je vydatným zdrojem draslíku, železa, vitamínu C a A. Pomáhá v boji s vysokým cholesterolem a onemocněním kardiovaskulárního systému. Má jen málo kalorií a neobsahuje žádný tuk.

Fíky

Fíky, jejichž domovinou je malá Asie, jsou známé již od dávných dob. V současnosti se pěstují v mnoha různých odrůdách a k nám se dovážejí z oblasti Středozemního moře. Čerstvé plody mají fialovou barvu, jsou měkké a tenká slupka je na povrchu pokryta slabou vrstvou vykrystalizovaného cukru. Fíky jsou bohaté na vitamín A a B1, také na mnohé minerály, především na vápník, fosfor, draslík a železo.

Avokádo

Avokádo patří mezi exotické ovoce, které najdeme na pultech obchodů po celý rok. Pochází z Jižní Ameriky a poprvé bylo používáno Aztéky jako přírodní afrodiziakum. O rozšíření avokáda do dalších zemí se postarali především křesťanští kolonizátoři a v současnosti je jedním z předních vývozců Kalifornie. Avokádo má hruškovitý tvar, zelenou barvu a hladkou slupku, pod níž se skrývá máslová dužina s výbornou výživovou hodnotou. Plody obsahují kyselinu olejovou, draslík a také celou řadu vitamínů, především vitamín E, C a B1. Jejich konzumace pomáhá snižovat cholesterol a pozitivně působí na nervový systém. Z avokáda se také vyrábí účinná pleťová maska, která pokožku hydratuje, vyhlazuje a zanechává ji příjemně hebkou a svěží.