Fén

Fén

Vysoušeč vlasů je úžasný vynález – už jen kvůli tomu, že můžete mnoho svého času ušetřit. Neměli byste ale zapomínat na to, že pokud ho nepoužíváte správně, může vám jeho užívání uškodit.

Příkon fénu (ve wattech) určuje, jakou rychlostí proud vzduchu fouká na vlasy, nikoliv jeho teplotu. Silné fény, které mývají od 1600 wattů, se přepálí častěji než když používáte fén s nižším příkonem (1250 wattů). Pokud si vybíráte fén, nehleďte pouze na příkon, ale také dávejte přednost fénu s minimálně dvěmi rychlostmi a 3 regulacemi teploty – horký, teplý a studený vzduch.

Obvykle se fény prodávají se štěrbinovou hubicí, ale k ní jsou velmi často dodávány i speciální kartáče – kulatý, kovový nebo plastový s dírkami (je na způsob kulmy), popř. kulatý se štětinami. Někdy balení obsahuje i hřeben.

Existuje nepřeberné množství nástavců, některé z nich ale umí správně používat jen profesionální kadeřníci. Pokud používáte fén doma, je lepší nepoužívat nástavce (k sušení vlasů, kdy nezáleží na účesu), nebo nanejvýš štěrbinovou hubici (když si chceme vlasy vysušit a současně zformovat účes). Štěrbina totiž vzduch koncentruje do potřebného směru, což je důležité, protože při úpravě účesu bychom měli vlasy fénovat po jednotlivých partiích i takovou dlouhou dobu, dokud nejsou zcela suché. Důležité je, abyste vlasy vždy po fénování, před konečným stylingem, nechali zchladnout.

Abyste vlasy nepřesušila, tak držte fén minimálně 15 cm od hlavy. Nejméně dvakrát měsíčně na vlasy aplikujte regenerační a posilující balzám a masku na vlasy, zvlášť když si vlasy často lakujete a účes upravujete horkým vzduchem.

Nejprve vyfénujte spodní prameny. Pokud se vrchní vrstvy přehřejí, bude se vám pak s nimi špatně pracovat. Upevněte je nahoře sponkou, začněte od zátylku a prosušujte pramen po prameni. Pokud vám zůstanou jen trochu vlhké, účes už vám nebude držet.

Dávejte také pozor na regulátor teploty, který tam není pro nic, za nic. Používejte ho. Potřebný tvar účesu dáte horkým vzduchem. K jeho zpevnění použijte studený vzduch, a až vlasy vychladnou, tak hřebenem nebo kartáčem dotvořte konečnou podobu účesu.

Lakem na vlasy zbytečně neplýtvejte. Abyste účes zafixovala, tak ho můžete jemně přelakovat u kořínků.

Během fénování nasměrujte proud vzduchu od kořínků ke konečkům vlasů. Proud, který míří nahoru, zvedá destičky, které vlas pokrývají. Pak vlasy ztrácejí lesk, jsou lámavější a třepí se.

Snažte se co nejvíce pracovat pouze s hřebenem, kartáčem a násadcem fénu. Pokud totiž budete vlasy zpracovávat prsty, hlavně u kořínků, přenesou se na ně mastnota a vlhkost, které na kůži vždycky jsou. Tím se vám trochu změní tvar účesu.

Pokud máte kudrnaté vlasy, může se stát, že vám budou připadat neupravené. Jestli máte naopak jemné, rovné vlasy, pak mohou působit zplihle. Záchrannou brzdou je použití kapky gelu na vlasy.

Večer můžete dát svému účesu „šmrnc“. Stačí, když své vlasy přestříknete vodou z rozprašovače. Všechny přípravky, které jste totiž použila během dne, se znovu zaktivizují a váš účes bude vypadat jako čerstvý.