Floating: Dokonalá relaxace těla i mysli

Floating: Dokonalá relaxace těla i mysli

Slovo float pochází z angličtiny a znamená plout nebo vznášet se. A právě vznášení je podstatou velmi příjemné procedury, která je právem považována za jeden z největších objevů zaměřených na relaxaci a ozdravení lidského organizmu. Floating je totiž založen na principu beztížného plavání v silně nasyceném solném roztoku, který simuluje prostředí Mrtvého moře, a navozuje stav dokonalé hluboké relaxace.

Floating byl vynalezen v padesátých letech minulého století v USA psychiatrem Johnem C. Lillym při zkoumání senzorické deprivace způsobované nedostatkem smyslových zážitků. Zpočátku byl využíván jen kosmonauty a vrcholovými sportovci, později se floating rozšířil i do oblasti léčebných procedur a wellness.

Pro floating je nejdůležitější tzv. floating tank, nazývaný také jako deprivační nádrž či koupací tank. Jedná se o velkou uzavíratelnou vanu ve tvaru vajíčka, která je naplněna speciálním roztokem slané vody o teplotě lidského těla. Ten umožňuje beztížné vznášení se na hladině, aniž bychom museli zapojit jediný sval, a vynaložit tak energii. Roztok bývá pravidelně filtrován, a proto nemůže dojít k šíření bakterií a nemocí. Floating tank je uvnitř obvykle vybaven vířivkou, zařízením pro poslech hudby, také osvětlením a dorozumívacím zařízením s obsluhou. Pro navození dokonalé relaxace se však doporučuje vše vypnout a vznášet se v tichu a tmě.

Díky beztížnému stavu dochází k absolutnímu uvolnění organizmu a k úžasné rehabilitaci a regeneraci fyzických i duševních sil. Tělo při floatingu produkuje endorfiny, hormony radosti, a pocity štěstí přetrvávají ještě několik hodin po opuštění floating tanku. Stabilizuje se krevní tlak, krev přináší ke všem buňkám více výživných látek, a urychluje tak odplavování látek toxických. Následkem těchto procesů je dokonalá relaxace a celkové zlepšení zdravotního stavu. V některých případech může při floatingu dojít až k takové míře uvolnění, která připomíná lehkou euforii projevující se střídáním bdělých a snových stavů.

Blahodárné účinky floatingu na lidský organismus je možné rozdělit do tří základních skupin. Jednak je to léčba a prevence onemocnění pohybového aparátu. Floating může pomoci, pokud trpíte revmatem, ztuhlostí svalů a kloubů, onemocněními páteře, ale také při zlomeninách a poúrazových stavech. Další skupinu tvoří nemoci kůže. Tato procedura pomůže hlavně při lupence, atopickém ekzému, při chronických zánětech pokožky či různých alergických projevech. Třetí skupinou jsou onemocnění nervového a psychického původu. Floating odstraňuje stres, napětí, únavu, migrény, ale i stavy deprese a úzkosti.

Jedna procedura trvá obvykle 30 až 60 minut a je vhodná pro muže i ženy všech věkových kategorií. Nedoporučuje se pouze těm, kdo trpí klaustrofobií.