Goji – zázračné plody z Asie

Goji – zázračné plody z Asie

Malé červené plody, připomínají něco mezi rozinkami a sušenými brusinkami. Při prvním pohledu nikterak vábivé, po nakousnutí ucítíte drobné pecičky a specifickou chuť.  Seznamte se, to je Goji. Pro ty, kdo o této původem asijské rostlince a jejích plodech ještě neslyšeli, upřesním, že je označována jako malý zázrak rostlinné říše naší planety pro obrovské množství vitamínů a minerálů, jež jsou ukryty v jejích plodech.

Goji, nebo také Kustovnice Čínská, je zejména v Tibetu a Číně ceněna již po staletí, nicméně v Evropě si oblibu získává až nyní, kdy vědci zjistili, jak prospěšná je tato rostlina pro lidský organismus. O popularitu a zvýšení poptávky po plodech rostliny se zasloužila zejména jejich oblíbenost u celebrit. Ty o červených plodech otevřeně hovoří jako o klíči ke zdraví a úžasné pomůcce při detoxikaci těla. Snad také proto je v současnosti oblíbenost rostliny tak veliká, že se mnoho lidí dobrovolně a rádo nechá strhnout davem a podlehne tak trendu. Zčásti je možná přínos Goji zveličován, uznejme ovšem, že Asijské národy jistě věděly, proč si drobné plody kustovnice schraňovat.

Plody Goji jsou známy také tím, že obsahují velké množství antioxidatů, aminokyselin a stopových prvků, jakými jsou například zinek, selen, vápník a železo. A právě díky dostatku těchto látek v těle je pleť hladká, narůžovělá, máme dobrou náladu a zákonitě se cítíme i lépe.  

O tom, že betakaroten není obsažen výhradně v mrkvi napovídá i červená barva malých bobulek kustovnice. Vitamíny řady B, C a E zajistí tělu dostatek obranyschopnosti a zpomalují stárnutí buněk.

Málokdo ví, že Goji působí také jako afrodisiakum! Stačí malá hrstka sušených plodů a tělo dostane takový vitamínový nášup, že se rozproudí krevní oběh a jednotlivé orgány jsou takřka okamžitě vyživovány kýženými látkami, což stimuluje jejich správnou funkci. Díky již zmiňovaným antioxidantů spolu s vitamínem C má Goji schopnost pomáhat při kocovině, rychle tělo zbavit nežádoucích látek a nahradit je vitamíny.

Mezi další, často zmiňované přínosy Goji patří :

  • zlepšení zraku a paměti
  • příznivý účinek na nervy
  • snížení hladiny cholesterolu
  • příznivý účinek na menstruační cyklus
  • snížení krevního tlaku
  • správná funkce ledvin, odvodnění plic

Plody kustovnice jsou v současnosti natolik „in“, že jim lidé mají tendenci přisuzovat až hyperschopnosti regenerace. Ano, tyto drobné kuličky jistě skýtají až neuvěřitelné množství tělu prospěšných látek, nicméně ty se mají šanci zúročit až díky tolik omílaným zásadám zdravého životního stylu.