Harmonická energie těla a mysli: Biodynamické masáže, Biorelease

Harmonická energie těla a mysli: Biodynamické masáže, Biorelease

Souvislost mezi psychikou a fyzickými potížemi je již prokázána. Někteří z nás se sami potýkáme s tzv. psychosomatickými onemocněními. Jejich záludnost tkví v tom, že je nelze odstranit léky či chirurgickou cestou, je třeba je vymýtit dlouhodobou léčbou a tréninkem psychických vlastností. Zkoumáním vnitřních traumat zjistil rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik Wilhelm Reich, že psychický zážitek může mít tělesnou odezvu, která se posléze může stát trvalou orgánovou změnou. Tento blok, který je zakotven v tělesné struktuře, nazval jako „svalový pancíř“. Opancéřování slouží jako obrana proti duševním zraněním, snižuje schopnost prožitku, emocionálního výrazu a tím celkového jednání.

Biodynamické masáže vycházející s teorie psychoterapie jmenovaného psychiatra, vyvinula Gerda Boyesen, norská psycholožka a fyzioterapeutka. Tato metoda má protistresové a uvolňující účinky, které odstraňují „svalový pancíř“. Jsou vhodné pro klienty, kteří se chtějí aktivně podílet na svém zdraví, chtějí obnovit svou energii a využít své životnosti. Terapeut se jemně a lehce dotýká těla klienta. Buď se pracuje přímo s holou kůží za pomoci masážních olejů, nebo se uvolňují blokované energetické proudy přes oděv. Těmito metodami se posiluje emoční prožívání, dýchání a odstraňuje se bolest hlavy nebo zažívací potíže. Aktivují se sebeuzdravující síly, které jsou každému člověku vlastní. Po skončení procedury se doporučuje krátká relaxace, kdy klient jen odpočívá.

Jako každá masážní metoda má i tato několik kontraindikací. Jsou to těhotenství, kdy se nesmí pracovat s břichem, akutní onemocnění a některé psychotické stavy. Ovšem indikace vhodné pro použití biodynamické masáže kontraindikace vysoce převyšují. Používá se v případech silného stresového vytížení k odstranění napětí a strnulosti. Harmonizuje energii v těle, která může být narušena v důsledku velkého vzrušení a úzkosti. Posiluje celkově organismus, vitalitu, libido a schopnost hlubokého uvolnění.

Obdobným způsobem práce s tělem je tzv. Biorelease. Hlavním cílem strukturovaných masáží je obnovení cirkulace energie v těle. Vzniká tak uvolnění chronicky ztuhlých svalů a napětí ve všech strukturách těla (kosti, klouby, vazivo, kůže...). Výsledkem je pocit hlubokého uvolnění a harmonie.

Tyto dvě podobné metody založené na stejném principu práce s tělem skrze energii mohou napomoci i ke správnému držení těla, odstranit psychosomatické potíže, jako jsou například bolesti páteře, migrény, nespavost atd. Posilují vlastní prožívání a sebedůvěru. Nabízí získat opět kontakt se svým tělem. Zbavit se stresu a napětí, odstranit svalový pancíř, prožít svoje emoce, obnovit sebeuzdravující síly, na které Vaše tělo dávno zapomnělo. Po takovém zážitku budete odcházet plni energie, uvolněni a rozhodnuti držet život pevně ve svých rukách.