Harmonie barev

Harmonie barev

Téměř každá žena může nosit každou barvu, samozřejmě nikoliv ve všech odstínech, ale jen v těch, které náleží k jejímu barevnému typu – to je hlavní poznatek, z něhož vychází barvené poradenství. Vzhledem k tomu, že je široká nabídka barev, je skoro nemožné zvolit ty správné bez jistých pravidel.

Pravidla výběru barev se zakládají na poměrně jednoduchém zjištění, že jsou pouze tři pestré základní barvy, a tj. žlutá, červená, modrá a dvě nepestré – černá a bílá. Všechny ostatní barvy a jejich odstíny vznikají smíšením barev základních.

Důležité je následující rozdělení:
-    barevné směsi -  převažuje v nich červená, žlutá
•    vnímáme je jako teplé
-    barevné směsi – mají vysoký podíl modré
•    vnímáme je jako studené

Rozdělení barev vychází z teorie ročních období, která je založena na pozorování, že se teplé a studené barvy v přírodě charakteristicky střídají v závislosti na ročním období a že po teplých barvách (jaro) následují studené (léto) a opět po teplých (podzim) studené (zima).

To ale vůbec nemá nic společného se skutečnými teplotami ročních období. Rozdělení na barvy teplé a studené vychází ze zjištění, že:
-    na jaře určují ráz přírody barvy vytvořené na základě žluté,
-    v létě – barvy jejichž základem je modrá, takže vypadají trochu jako vybledlé horkem,
-    na podzim – převládají zemitě teplé odstíny,
-    v zimě – studené barvy – jasné a tvrdé odstíny

Zajímavé je, že zásadou teorie ročních dob je, že všechny barevné odstíny jednoho ročního období se k sobě hodí, protože mají stejný žlutý, červený, nebo modrý podtón.

V této skutečnosti spočívá harmonie barev, jak ji naše oči vnímají v každém ročním období. Právě tuto harmonii bychom měli napodobit, jestliže chceme dosáhnout toho, aby vznikl soulad mezi naší osobností a barvami našich šatů a make-upu.

To, co platí o harmonii barev v přírodě, tak platí i o barvách lidského těla – pleti, vlasů, očí. Také ty se k obě – jak je příroda zařídila  výborně hodí. Existují čtyři skupiny, u nichž rovněž převládá barva žlutá a červená (teplá) nebo modrá (studená). Právě toto nám umožňuje rozdělit i lidi podle ročních období na typy – jarní, letní, podzimní a zimní.

Pokud se barva k našemu typu hodí, působí pleť měkce a svěže, rty jsou přirozeně červené, kruhy kolem očí a drobné žilky jsou sotva patrné, oči se lesknou a jejich barva je jasná a zřetelná.

Jestliže ale odstín není v souladu s barevným typem osobnosti, vypadá tvář unaveně a bledě, rty namodrale, kruhy pod očima a drobné žilky jasně vystupují, oči jsou matné a bez lesku.

Správně se posoudit ale není vůbec lehké. Existuje ale jednoduchá varianta testu, kterou může snadno použít i laik k zásadnímu zjištění, zda patří k typu teplém či chladnému. Pro takovýto test jsou zapotřebí dva šátky nebo dva velké kusy papíru v namodrale růžové a nažloutle lososové barvě. Šátky nebo papíry si na denním světle přidržte střídavě před obličejem a rukama.

Zjistíte:
pokud jste jarní nebo podzimní typ – vaše tvář působí vedle namodrale růžové barvy šedě a bledě
-    rty mají nepřirozený namodralý nádech
-    lososová barva dodá vaší pleti zdravou svěžest a zdůrazní zlatistý podtón
letní či zimní typ – vedle namodrale růžové barvy vaše pleť je jasnější a vypadá svěže
-    vedle lososové budete vypadat unaveně a vystoupí vám kruhy pod očima a drobné žilky