Hlíva ústřičná – houba, která dokáže zázraky

Hlíva ústřičná – houba, která dokáže zázraky

S koncem dvacátého století se vedle tradičních žampionů začala těšit velké oblibě i hlíva ústřičná, o které se u nás předtím téměř nevědělo. Dnes ji běžně najdeme na pultech obchodů a mnozí z nás si ji dokonce pěstují sami doma. Hlíva je totiž nejenom velice chutná houba, kterou můžeme přidat do mnoha jídel, ale je také úžasným zdrojem zdraví. Někteří ji nazývají učiněným elixírem zdraví a mládí.

Hlíva ústřičná je široce rozšířená dřevokazná houba rostoucí zejména v mírném klimatickém pásmu. Najdeme ji na pařezech a kmenech listnatých stromů většinou v období podzimu a zimy, někdy i na jaře. Plodnice jsou hladké, masité, nejčastěji šedé či šedofialové barvy. Rostou v trsech střechovitě nad sebou, nebo i jednotlivě. Hlívu můžeme vypěstovat také v domácím prostředí, a to nejlépe na balících pšeničné slámy obohacených o substrát vytvořený z pilin listnatých stromů, kousků větví nebo kůry.

Hlíva byla pro své léčebné účinky využívána již před mnoha staletími, především v rámci východní medicíny. V Číně z ní vyráběli masti, tinktury i sušené přípravky, kterými léčili žilní onemocnění či strnulost končetin a šlach.

Některé zdraví prospěšné látky, které hlíva ústřičná obsahuje, čerpá ze stromů, na kterých parazituje. Jedná se například o řadu prospěšných organických a minerálních látek. Hlíva je dále zdrojem mnoha důležitých proteinů, aminokyselin, vitamínů, zejména B, C, D, K, řady stopových prvků, mastných kyselin a polysacharidů, z nichž nejdůležitější a nejúčinnější jsou beta-glukany. Hlíva dokonce obsahuje obě jejich hlavní formy, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, podporují zdraví cév a správné fungování zažívacího ústrojí. Příznivě ovlivňují náš imunitní systém, posilují obranyschopnost a působí jako prevence proti nádorovým onemocněním.

K dalším léčivým účinkům hlívy ústřičné patří především její schopnost snižovat poruchy metabolizmu cukrů a tuků. Významně také působí při léčbě hemeroidů, křečových žil, bradavic, bércových vředů, ale i při léčbě akné, ekzémů a jiných kožních onemocnění. Zmírňuje infekce a záněty, strnulost končetin, alergie, astma. Upravuje krevní tlak a činnost střev, regeneruje vnitřní orgány a v podstatě zpomaluje proces stárnutí.

Hlívu ústřičnou je dobré konzumovat denně. Na trhu se kromě samotných hub můžeme setkat i se sušenou podobou hlívy, která se přidává například do polévek, nebo s pilulkami obsahujícími hlívový extrakt.