I muži mají svoji kosmetiku

I muži mají svoji kosmetiku

Žena a muž mají bezesporu rozdílný pohled na mnoho věcí. Jedním z nepřehlédnutelných rozdílů je jejich přístup k péči o pleť a ke kosmetickým přípravkům.

Jen se podívejte na poličky ve vaší koupelně a hned bude jasno. Většina přípravků je určena ženě a muž zde mívá tak zubní pastu, věci na holení a možná nějaký krém. Opravdu je pleť žen a mužů tak rozdílná?

Ano, nemusíte tomu věřit, ale je. Mužská pleť má například mnohem menší mazové žlázky než ženská. To znamená, že celá rodina by neměla používat jeden pleťový krém, ale muž by měl být vlastní, vyrobený pro jeho pleť.

Užší mazové žlázy však neznamenají, že mužská pleť nemůže být mastná. Za charakter pleti totiž odpovídá také hormonální hladina a u mužů pak působení mužského hormonu testosteronu, který způsobuje mastnou pleť a někdy také akné.

Narozdíl od jemné sametové ženské pokožky se zdá být ta mužská hrubší. Její vrstva je totiž silnější, a proto lépe odolává povětrnostním vlivům a slunečnímu záření. Také první vlasové vrásky zde nejsou tak patrné jako u žen.

Přestože, se zdá, že mužská pleť vydrží více a není proto třeba jí věnovat zvláštní péči, není tomu tak vždy. Vezměme takové obyčejné holení, tedy každodenní mužskou činnost. Ani sebelepší přístroje na holení  nezabrání mikroskopickým trhlinkám v pleti a případnému většímu škrábnutí.

Je tedy zřejmé, že mužská pleť si zaslouží svoji kosmetiku. V prvé řadě tedy dobrý denní krém s hydratačním účinkem, který by měl zohledňovat stáří uživatele. Přípravky na holení by měly být kvalitní a bez vysušujícího efektu. Nikdy by nemělo být použito holící mýdlo, jako to dělali naši dědové, protože to pleť zbytečně vysuší a podráždí. Vhodné kosmetiky na holení je na pultech dostatek. Po holení je třeba použít vhodný balzám nebo vodu po holení, která pleť nejen vydesinfikuje, ale také zklidní.

Sprchový šampon vybíráme podle kvality kůže a nemusíme se přísně držet takových, které mají označení „for men“. Stejné je to i se šampony na vlasy.

Moderní muž se samozřejmostí používá také přípravky proti pocení. Deodorantů je v obchodech dostatek, a tak stačí jen vybrat ten, který odpovídá našim požadavkům. Důležitá je i péče o nohy, především jejich ošetření proti potu. Mužský pot má totiž mnohem výraznější aroma, nežli ten ženský, což je způsobeno jednak větším počtem potních žlázek a také hormonální hladinou v tělě.