Imunita a léto

Imunita a léto

Objevte pro mnohé dosud nepoznané – posilovat imunitu je zapotřebí nejen v zimním období, ale i v letních vedrech. Oslabená letní imunita nás zradí v nejneočekávanějším období – skutečném hicu, většinou zrovna před dobou kdy se rozhodneme trávit svou vytouženou a zaslouženou dovolenou. Lze na ní ale vyzrát, ano – našla jsem ne-lék proti letní virose, lék, který nejenže nezruinuje vaší peněženku, ušetří váš drahocený čas strávený dlouhým čekáním u lékaře, ale je založen na bázi zcela bylinné, tudíž nezruinuje ani váš žaludek.

Posilujme svoji imunitu. Poctivě a dle rad odborníků. Co bychom neudělali pro své zdraví. Ano tyto hlášky vidíme přes zimní měsíce skoro denně před našima očima nejen ve všech novinových plátcích a televizních upoutávkách ale i v nepřeberném množství ozdravných reklam. V zimě posilujeme imunitu – jak jen můžeme. Nikdo z nás si nepřeje nepříjemně dlouho marodit s chřipkou nebo virózou. Nakupujeme zahraniční ovoce, sportujeme do vyčerpání, pijeme zaručeně dobré české Zákysy alias zahraniční Actimely, pořádně se obalujeme teplým ošacením. Protiřečíme si sami sobě tím, že navštěvujeme sauny a potíme se a potíme, s nadějí, že na nás ten bacil přece jenom neskočí. Většinou marně, vysíleni nejen sportováním, ale zcela vypoceni ze svého „já“ většinou stejně boj prohrajeme.

A co letní období? Jako by se příchodem léta na naší imunitu zcela pozapomnělo. Reklamy  posilující zaručeně naší imunitu v nevlídném zimním počasí z televize zcela zmizely, v denním tisku je nahradil boj proti klíšťatům a alergiím  na pyl. Pamětníci našeho zdraví zřejmě uschovali tato svá zdravotní hesla a doporučení na měsíce jen  skutečně zimní.

No nedejme se ale zmást, každé reklamě zřejmě věřit nejde, těch, které postihne v letním měsíci červnu angína či viróza není mezi námi málo!

Venku je velké  teplo ba přímo  tropy, přestaly jsme navštěvovat dřevěné domečky, uměle vytvořenou saunu, nahradila jí totiž sauna  zcela přírodní, stačí vyjít ven! Ale světe div se – Zimní Bacil nás většinou  napadne tak jako tak. Zima, nezima, léto, neléto.

Ani já nejsem výjimkou. Mě postihuje červnová virosa takřka 3 roky každoročně už zcela pravidelně. Zřejmě se jí u mě líbí. Už jsme si na sebe zvykly.Venku vedro, lidé chodí skoro svlečení, ukazují svá bílá těla slunci na obdiv a já – já se ráno probudím s knedlíkem v krku a s pocitem silné nechutě k veškerému žití.

S bacilem musím zatočit hned v prvopočátku – říkám si rok co rok. Co je příčinou mého virosového stavu v tak nezvyklou dobu?

Nu – proč to tajit. Vím to moc dobře. Ano - Dobrá chlazená Dvanáctka vypitá skoro na jeden lok nejlépe v klimatizované příjemně chladné místnosti či autě. Snažím se doplnit v letních měsících stanovený přísun tekutin – takže žádný prohřešek – né ? Samozřejmě nejsem řidička, ale spolujezdec. Zvláštní je, že každý rok co slastně nasaju lahodný mok – v mysli mi jde - …… budeš nemocná, počkej chvíli s tak ledovým nápojem. Nepočkám! Je to vždy silnější než já! I ženy mají své dny….

Takže ranní knedlík následuje, poté pomalu ale jistě začínám místo normálního mého  hlasu používat zvuky pubertálního dítěte, které mě samotnou děsí a nepoznávám sama sebe ! Mé chuťové buňky přestanou vnímat co přijímají, můj čichový orgán vypoví službu. Jíst ovoce – je stejné jako kousat do namočeného hadru.  Začnu si kupovat vitamín C, poctivě pít litry čaje s medem a citronem, brát Ibalgin a snažit se i v tom tropickém vedru zahalovat svůj krk do šály. Naštěstí mě nikdy nepostihne angína, postihne mě však něco horšího. Přidá se kašel, který jakoby vychází až z hloubi břicha. Mám pocit že při každém zakašlání umřu – bolí to a bolí. O tom, že v noci díky kašli nezahmouřím ani jedno oko – netřeba psát.

Vydržím samoléčbu 10 dní a poté se pokorně a zcela vysílena vydám s plnou peněženkou (kde jí vzít?) k doktorovi. Nemohu spát, mluvit, jíst, pít, ………. Hm…., ortel bývá v posledních letech až moc stejný – zánět průdušnice. Antibiotika a sbohem, vyženou mi s odlehčenou peněženkou, né však mou myslí.

Loni i letos jsem se rozhodla na vitamíny, čaj s medem, Ibalginy a šály vykašlat. Objevila jsem totiž zázračné kapky Echinnaceovy, které pokud začnete používat takřka po zrádném pivu a navštívené klimatizaci – neskončíte na antibiotikách, ale po týdnu vám kašel začne sám ustupovat. Nejen že jsem ušetřila penízky, antibiotika byly nepoměrně dražší, ale Echinaceové kapky i dobře chutnají. Jak na lžičce, či na kostce cukru.

Dr. Theiss Echinacea forte kapky jsou bylinné kapky obsahují šťávu z květů léčivky třepatky nachové ( Echinacea purpurea). Echinacea zlepšuje ochranu organismu. Navíc snižují hladinu krevního cukru a zlepšují paměť. Takže příští léto? Díky nim určitě nezapomenu. Koupím si je už v měsíci květnu, radši dopředu, abych byla i na teplé letní měsíce připravena tak dobře, jako na ty zimní.

Ale stejně ve mně hlodá červíček pochybnosti  – nebylo by lepší si v letních měsících nedat tak dobré osvěžující ledové  pivo nebo se vyhnout klimatizovaným místnostem?