Indická ájurvéda

Ájurvéda je 5 000 let starý komplexní medicínský systém. Tato věda se zabývá celým člověkem. Její kořeny můžeme hledat v Indii, ve starých védských textech. I když je ájurvéda starobylé učení, její vývoj nikdy neustal a rozšiřuje se dodnes. V minulosti bylo převzato do systému mnoho léčebných poznatků z jiných kultur. Staré arabské či řecké metody léčby již dávno ve svých zemích zanikly. Přežily jen díky tomu, že ájurvéda tyto metody převzala a praktikuje je dodnes. Podle konstituce vnějších a klimatických podmínek doporučuje individuálně založenou stravu, celkovou životosprávu, bylinné přípravky, procedury, jógu a další. Světová zdravotnická organizace uznává ájurvédskou medicínu za účinný medicínský systém.

Hlavním principem ájurvédy je život v souladu s jeho konstitucí a s přírodními zákony. Směřuje k zachování rovnováhy energie v těle. Ájurvéda se podrobně zabývá nejen léčbou, ale i prevencí nemocí. Podle ní je člověk složen ze tří životních energií – váty, pitty a kaphy. Váta je energie pohybu, pitta představuje metabolismus a kapha odpovídá principu hmoty a struktury. Tyto energie se nacházejí v každém z nás, je u každého v jiném poměru. V ájurvédě se léčí jedna nemoc u dvou lidí rozdílně. Každý z nás má unikátní konstituci, a proto je každý člověk jedinečný. Kombinace těchto tří energií vytváří náš metabolický typ. Když je některá energie v nerovnováze, snaží se nám to tělo říci prostřednictvím nějaké nemoci. Západní medicína často rychle potlačí příznaky, neřeší příčinu. Typickým příkladem jsou kortikoidní masti. Ty je možné na kožní potíže užívat krátkodobě. Často se pak kožní alergie přesouvá do plic, které s kůží vytvářejí jeden systém. Vzniká astma, které má stejnou příčinu jako původní kožní problém. Příčina zůstává stejná, jen se změnily příznaky.

To, jak myslíme, co jíme nebo kde pracujeme, působí na smysly a ovlivňuje, zda jsme zdraví, nebo nemocní. Velká část nemocí tak vzniká v mysli a špatnou stravou. Následkem slabého trávení se tvoří v těle áma neboli toxiny, které putují tělem a usazují se v různých orgánech, které poškozují. V ájurvédě existují léčebné metody, které z těla tyto toxiny odstraní. Pří léčbě se s ájurvédou kombinuje středomořská strava a některé vyšetření i principy ze západní medicíny tak, aby se tento systém dal použít i ve středoevropských podmínkách. Nejúčinnějším způsobem je úprava životosprávy a taky unikátní detoxikace a omlazení – pančakarma.

Staroájurvédští lékaři doporučovali detoxikaci, jež odstraňuje toxiny, regeneruje, omlazuje celý organismus a navozuje rovnováhu, provádět dvakrát za rok, aby se dosáhlo optimálního očištění. Energie se pak prý soustředí dovnitř, obnovuje tkáně a působí léčivě.

Detoxikace je základ. Kromě jídelníčku, který se šije každému na míru podle jeho konstituce, se přidávají ájurvédské masáže s použitím bylinných olejů, teplé bylinné koupele, napařování v bylinné sauně. Aplikují se speciální oleje k pročištění nosu a uší nebo se provádí procedura zvaná širodhara, při níž nepřetržitý proud teplého bylinného oleje teče jemným pramínkem na čelo, čímž očišťuje mysl i tělo a uvolňuje nervový systém. Několik lidí se tak zbavilo migrény.