Jak správně vybírat kosmetické přípravky

Jak správně vybírat kosmetické přípravky

Kosmetické přípravky jsou specifickým zbožím, jejichž charakter spočívá v tom, že jsou sice prodávány v široké obchodní síti jako zboží běžné spotřeby, ale zároveň jsou často svými účinky velmi blízké lékům. Jejich sortiment je velmi široký a někdy je obtížné se v nich orientovat, natož si správně vybrat. Většina z nás by si jistě ráda nechala poradit od odborníka, ale realita je obvykle taková, že si musíme vybírat samy.

Při výběru dekorativní kosmetiky spoléháme především na náš osobní vkus, případně na současné módní trendy. Vedle zdravotní nezávadnosti, která by měla být zaručena již samotným uvedením výrobku do prodejen, je nutné posoudit i jeho kvalitu. Kvalitní rtěnku poznáme podle toho, že je dokonale přilnavá, dobře roztíratelná, barevně stálá, chuťově příjemná a působivě parfémovaná, s příjemným pocitem na rtech. Podle dobré roztíratelnosti, homogenity a přilnavosti bychom měly hodnotit i oční stíny, které se navíc nesmí hromadit ve vráskách horního očního víčka. Řasenka musí být snadno aplikovatelná, musí se stejnoměrně nanášet, po zaschnutí nesmí opadávat, ani se snadno rozmazávat a už vůbec nesmí na řasách vytvářet žmolky. Všechny tyto přípravky by také měly navzájem ladit a barevně se doplňovat.

Mnohem komplikovanější je však situace při výběru přípravků v péči o pleť, zejména pleťových krémů, jejichž kvalitu a požadované vlastnosti nepoznáme tak snadno. V první řade je nutné ujasnit si, co od krému očekáváme a jakých účinků chceme dosáhnout. Nejlépe bychom měly volit takový přípravek, který naše pleť dobře snáší, po kterém máme dobrý pocit. Pokožka by po jeho aplikaci měla být pružná, hebká, vláčná a ideálně promaštěná. Je dobré dávat přednost krémům mastným, svým složením blízkým přírodním tukům. Krémy s malými tukovými podíly nevytvářejí dostatečnou ochranu a většina žen má po nich pocit suchosti a pnutí.

Zvláštní skupinu tvoří ochranné opalovací přípravky, které chrání kůži před negativními účinky slunečního záření. Vybíráme je podle toho, v jakém prostředí a v jaké podnebném pásu se budeme pohybovat, také podle ochranného faktoru, který udává, kolikrát déle se můžeme pohybovat na slunci, než pokožka nepříjemně zrudne. Jestli zvolíte krém, olej, nebo mléko, záleží na vašich preferencích a zvyklostech.

Ke kosmetickým přípravkům patří také parfémy, které naši osobnost doplní a podtrhnou. Při jejich výběru bychom se měly řídit pouze naším vlastním vkusem a pocitem. Jiný parfém používáme při sportu či pro běžné denní nošení, jiný při slavnostních příležitostech a jiný pro intimní chvíle. Je dobré mít na paměti, že bychom to s jeho aplikací nikdy neměly přehánět.