Výběr vhodného parfému není v dnešní době jednoduchou záležitostí. Na pultech obchodů se objevuje čím dál rozsáhlejší sortiment zboží, které se od sebe odlišuje nejenom vůní, ale i poměrem jednotlivých složek. Podle toho potom rozlišujeme parfémy, které obsahují 15 až 30 % kompozice, toaletní parfémy obsahující 8 až 15 % kompozice nebo toaletní vody obsahující 4 až 8 % kompozice v koncentrovaném lihu. Kolínské vody obsahují 3 až 5 % kompozice ve zředěném, obvykle 70%ním lihu.
Vědecké výzkumy zabývající se působením vůní na psychiku člověka dokázaly, že estetické potřeby každého jedince úzce souvisí s jeho osobností. Např. zřetelně extrovertně orientovaní lidé dávají přednost lehkým, svěžím a květinovým vůním. Naopak introvertní osobnosti mají v oblibě vůně orientální a balzamické. Emocionálně nestabilní lidé si vybírají mezi vůněmi květinovými a pudrovými, zatímco vyrovnané osobnosti preferují vůně přírodního charakteru, ke kterým patří některé skupiny chyprových fantazií. Vzhledem k tomu, že nikdo z nás není přesně vyhraněný typ, není prozatím možné vytvořit parfém pro konkrétní typ osobnosti. Výběr vůně mimoto ovlivňují i některé další faktory, jako je např. životní styl, stáří a pohlaví uživatele.
Zde je několik zásad, kterými bychom se měli řídit při výběru a používání parfémů.
- Vhodnou vůni je třeba vybírat pouze podle našeho osobního vkusu a pocitu. Nikdy nevybíráme vůni podle vzorku připraveného aplikací parfému nebo podobného výrobku na vatový tampon či testovací papírek, který byl navíc delší dobu ponechán na vzduchu. Takovýto vzorek voní zcela jinak, než když je parfém nastříkán na kůži.
- Vybíráme-li parfém pro někoho jiného, je nutné uvážit, že každý člověk má svoji specifickou vůni. Závisí to na vlastnostech jeho pokožky, způsobu výživy a životních zvyklostech. Parfém, který u jednoho uživatele voní příjemně, může na pokožce jiného působit zcela odlišně.
- Při použití parfému bychom se měli ohlížet na okolí. Zde více než kde jinde platí zásada, že méně je více. Během dne se doporučuje používat lehčí toaletní nebo kolínské vody. Parfém samotný je vhodný pouze pro výjimečné a slavnostní příležitosti. Vůně bychom měli volit také s ohledem na roční období. Pro teplé letní dny jsou jako stvořené svěží květinové a citrusové vůně, v zimních měsících se uplatní spíše těžší balzamické a orientální typy vůní.
- Všeobecně se parfém nanáší na místa, kde je pod pokožkou nejvíce krevních vlásečnic a kde se vůně parfému může plně rozvinout. Kromě toho jej můžeme nanášet i na vlasy, těsně nad pokožku hlavy. Velmi dobře vyniká parfém také na oděvech z přírodních materiálů a na kožešinách. Nedoporučuje se však nanášet jej např. na bílé a světlé oblečení, zejména na přírodní hedvábí.
- Co se týče doby použitelnosti parfémů, vydrží zpravidla půl roku i déle. Nesmí však být vystavovány účinkům denního světla a teplotám vyšším než 20 °C. Parfém v originálním neotevřeném flakonu vydrží i déle než rok. Že má parfém svoji dobu použitelnosti již za sebou, poznáme podle měnící se barvy, obvykle v tmavší odstín, podle pryskyřičné usazeniny kolem uzávěru, také podle pryskyřičné, popřípadě kyselé vůně.