Noční krém se od denního velmi liší. Většina nočních krémů má vyšší obsah tuku než denní krémy. Kromě toho noční krémy často obsahují různé účinné látky, které mají podpořit noční regenerační proces v kůži. Otázkou ovšem zůstává, potřebuje-li kůže vůbec v noci víc tuku než ve dne. Odpovědí na tuto otázku je ano i ne. Tuk má v kůži především chránit, a to je ve dne mnohem potřebnější než v noci. Na druhé straně ale pleti, které po celý den stále hrozí vysušení, velmi prospěje, dostane-li v noci trochu víc tuku. Druhou otázkou je, zda mají účinné látky obsažené v nočním krému skutečně ten regenerační účinek, jaký si přejeme. A proč by se měl právě tenhle zázrak odehrávat v noci? Protože se kůže ve spánku obnovuje. Látková výměna v kůži se stejně jako u ostatních orgánů řídí podle určitých vnitřních hodin. Jak tyto biologické hodiny fungují, tím se zabývá poměrně nový vědní obor, chronobiologie. K tomu je třeba vědět, že dělení buněk v zárodečné vrstvě slouží k stálé obnově celkové pokožky.
Přes den se tento dělicí proces odehrává ve zpomalené formě. Teprve asi od 18 hodin se zrychluje a mezi 22. a 24. hodinou dosahuje vrcholu. Pro tento biorytmus existuje vysvětlení: Přes den je potřeba zásobovat energií především svaly a vnitřní orgány, neboť ty musejí prodávat potřebné výkony při každém pohybu a po každém jídle. Během nočního klidu takové výkony ale nejsou nutné, takže v této době se dávají do práce vyživující látky, podporující stavbu nových buněk a vykonávající „opravy“ na již vytvořených buňkách.
Mnoho kosmetických odborníků tvrdí, že noční krémy mohou podpořit regenerační proces. Argumentují to tím, že přes den je kůže vystavena takovému stresu, že už nemůže přijímat ještě účinné látky navíc. Navíc jsou prý účinné látky večer mnohem užitečnější, protože se v té době biorytmus kůže stejně ocitá v regenerační fázi a dokáže tak lépe zhodnotit přijímané látky. Zní to věrohodně, je to však sporné. Toto tvrzení totiž předpokládá, že kosmetické přípravky skutečně pronikají až do zárodečné vrstvy k živým buňkám, které je použijí k výstavbě nových buněk. K tomu by ale musely překonat mnoho přirozených bariér kůže. Zda a v jakém rozsahu tomu tak je, se ve většině případů nedá jednoznačně prokázat.
Kdy je noční krém zbytečný?
Když je pleť mastná a náchylná k tvoření nečistot. Tady postačí lehký zvlhčovací preparát, jaký se u tohoto typu pleti používá i přes den.
I u normální pleti a smíšené pleti je možné přinejmenším ve středních partiích obličeje noční krém čas od času vynechat.
Výhody speciálního krému na noc:
- pokud používáte jiný krém ve dne a jiný v noci, tak děláte jedině dobře, velkým argumentem je totiž ochrana proti světlu
- přes den je důležitá, v noci zbytečná
- navíc UV filtry kůží pronikají, takže se malá množství dostávají do krevního oběhu a tím i do organismu
- speciální noční krém je také vhodné používat tehdy, je-li kůže od přírody suchá a přijímá-li hodně tuku, kterého sama produkuje málo