Jizvy - jak vzniká jizva

Jizvy - jak vzniká jizva

Jizva kůže vždy vzniká jako výsledek hojení poranění kůže nebo chorobného procesu. V praxi tedy můžeme rozdělit jizvy na zapříčiněné úrazem nebo chirurgickým zákrokem a na ty, které vznikly jako důsledek předcházejícího chorobného procesu. V obou případech je jizva výsledkem nedokonalého hojení. Jizva představuje určitou nedokonalost kůže, která však v dané chvíli reprezentuje nejlepší řešení pro udržení zdraví organizmu.

Co se děje, když se poraníme?

Bezprostředně po zástavě krvácení nastává proces hojení, jehož hlavním koordinátorem je imunitní systém. Při hojení mají důležitou roli fibroblasty - buňky tvořící kolagen. Ty odpovídají za obnovu vaziva kůže. Jeho kvalita a kvantita poskytuje kůži elastické vlastnosti. Na tvorbu vaziva navazuje proces obnovy pokožky, který začíná z její bazální vrstvy. Za optimálních podmínek nastává proces úplné funkční obnovy všech poškozených tkání - restitutio ad integram, který nazýváme regenerace. 

Proč za některých okolností vznikne jizva?

Proces regenerace nemusí nastat za všech okolností. Záleží na velikosti poškození, věku, fyzickém stavu klienta, prodělaných a probíhajících onemocněních, užívaných lécích aj. V řadě případů je sklon k tvorbě jizev ovlivněn rodinnou dispozicí. Lze říci, že při tvorbě jizvy převládnou procesy vedoucí k obnově celistvosti kožního povrchu bez důrazu na obnovu plné funkčnosti. Převládne reparace nad regenerací a hojení je tzv. per secundam - jizvou.

Společné vlastnosti jizev

Normální kožní tkáň je nahrazena prakticky čistým kolagenním vazivem, ve kterém prakticky chybí elastická vlákna. Jizva je proto vždy tužší než normální kůže. Povrch jizvy je hladký. Čerstvé jizvy jsou více prokrvené a mají růžovou barvu, staré jsou světlejší.

Typy jizev

Hypotrofická až atrofická - vkleslá jizva v důsledku nedostatku kolagenního vaziva. Tvoří

většinu jizev.

Příčiny vzniku: záněty kůže - často akné

Ošetření: masáž není účinná, vhodná je dermarollerová mezoterapie v kombinaci MezoHYAL 2% nebo 4%. Lasery nejsou vhodné.

Hypertrofická jizva - vzniká při nadměrné tvorbě vaziva. Extrémní hypertrofickou jizvu označujeme jako keloid.

Příčiny vzniku: rány, včetně operačních, záněty kůže - při akné typicky na zádech.

Platí zásada - čím dříve po vzniku jizvy začneme s ošetřením, tím je šance na zlepšení stavu lepší.

Ošetření: masáž - Keloderm gel - masáž od středu jizvy do stran. Vhodné je před ošetřením aplikovat několik kapek Séra zklidňujícího na jizvu a poté nenést Keloderm gel s masáží.

Experimentálně se aplikují rovněž některé typy laserů. Od aplikace kortikosteroidů do jizev se dnes již upouští.