Když vám něco schází…

Když vám něco schází…

Nedostatek vápníku poznáte na svých nehtech. Jsou-li na nich bílé rýhy, tečky, třepí-li se vám nebo se vám tvoří záděry, je to právě nedostatkem vápníku. Také váš jazyk vás může upozornit na nedostatek vápníku. Varovat by vás měly červené flíčky a bílý povlak. Potřebujete do jídelníčku přidat více mléka.

Důležitým prvkem je i draslík. Když ho nemáte dostatek, projevuje se to únavou, nespavostí, nervozitou, úzkostí nebo také svalovými slabostmi. Nedostatek draslíku vám hrozí zejména po průjmech a zvracení. To, že vám draslík chybí, poznáte například na jazyku, máte-li na něm bílý nebo šedý povlak. Zkuste jíst meruňky, banány, brambory, rajčata, melouny, špenát a luštěniny a chraňte se tak třeba před infarktem.

Připadáte si často nafouknutá jako balon? Možnou příčinou je to, že vaše tělo neumí trávit laktózu. Je to cukr obsažený v mléčných výrobcích. Příznaky se projevují jako bolavé břicho, průjmy a pocit, že se vám chce zvracet. Jestli laktózu vaše tělo opravdu nemůže, poznáte malým testem. Zkuste z jídelníčku zcela vyřadit kravské mléko na dobu dvou týdnů. Poté ho vypijte půl sklenice a zaručeně poznáte, jestli vaše tělo trpí nesnášenlivostí laktózy. Pokud ano, ani tak se mléka vzdávat nemusíte. Jen dejte přednost sójovému.

Jestlipak dodržujete pitný režim? Víte, že dehydratace vám může způsobit vysoký tlak, problémy s ledvinami a spoustu dalších problémů? Pociťujete sucho v ústech, únavu nebo vás bolí hlava? Přesně to jsou příznaky toho, že jste dehydratovaná. Také to můžete poznat podle barvy moči. Zde platí, že čím tmavší, tím více dehydratovaná jste. Tak pijte, pijte. Květinky se také musí pravidelně zalévat.

Jste-li bledá, vyčerpaná nebo se vám třeba motá hlava, může to být nedostatkem červených krvinek v krvi. Chudokrevnost můžete zjistit malým testíkem. Stiskněte dlaně pevně v pěst a sledujte, zda-li se vám rýhy na prstech zbarví do červena. Je-li tomu tak a vaše prsty bleskově zčervenají, je vše v pořádku. Pokud se barva vrací velmi pomalu, může to být příznak právě chudokrevnosti.

Slyšela jste už o zánětu vedlejších nosních dutin? Projevuje se to bolestí hlavy, ucpaným nosem, zvýšenou teplotou nebo divnými tlaky v oblastech lícních kostí a čela. Zkuste si zmáčknout lícní kosti. Jestliže na dotek bolí nebo je vám to nepříjemné, pravděpodobně to bude zánět vedlejších nosních dutin. Tento problém se nazývá také sinusitida a hrozí každému například po nedoléčené rýmě nebo těžké viróze. Nicméně kuřáci jsou k ní náchylnější.