Kosmetická taštička pod drobnohledem

Kosmetická taštička pod drobnohledem

Pokud se vám z ničeho nic stane, že vám začnou slzet oči nebo se na tváři objeví zarudnutí či dokonce vyrážka, pak dříve, než půjdete k lékaři, prohlédněte svoji taštičku s kosmetikou. Možná, že se problém objeví tam.

Kosmetické přípravky totiž mohou v sobě ukrývat i nebezpečí. V okamžiku, kdy je otevřeme, začnou na ně působit venkovní vlivy, vzduch a baktérie, a to vůbec nemluvím o houbičkách a našich prstech.

Moderní přípravky obsahují v sobě konzervační látku, která určí dobu, po kterou můžeme přípravek používat bez rizika. Obvykle jde o dobu třiceti měsíců od data výroby, ale raději údaj zkontrolujte na vinětě. Bylinná kosmetika mívá totiž garanční dobu kratší.

Jak se chovat ke kosmetice, aby vydržela co nejdéle? Určitě ji neskladujte ve vyhřáté koupelně, nebo na místě, kam svítí slunce, tím její životnost zkrátíte. Flakónky, kelímky a tubičky dobře uzavírejte, abyste zabránili vniknutí baktérií. Krém či gel nabírejte kosmetickou špachtlí a ne prsty. Pokud to poměry v bytě dovolí, uložte kosmetické přípravky na temné, chladné a suché místo.

Při používání kosmetiky buďte pozorná a nikdy nepoužívejte takovou, která změní vzhled, konzistenci nebo vůni, raději ji hned vyhoďte, ať vám nezpůsobí nepříjemné překvapení ve formě vyrážky či zánětu. Své kosmetické pomůcky udržujte v čistotě. Štětečky, houbičky a další aplikátory alespoň jednou za týden vyčistěte a totéž udělejte i s kosmetickou taštičkou. A ještě něco! Kosmetiku nepůjčujte ani své nejlepší kamarádce, také jí nepůjčujete zubní kartáček a nebezpečí infekce je tady stejné.

Dalším rizikovým faktorem pro přenos mikroorganismů jsou hřebeny a vlasové kartáče. Je nezbytné je pravidelně čistit od usazeného kožního mazu, gelů a laků. A ani hřeben se nemá půjčovat.

Rady na závěr:

  • Kosmetika a pomůcky se nepůjčují
  • Kosmetický výrobek nikdy neřeďte vodou nebo dokonce slinami, to je nejsnazší cesta, jak do něho zanést choroboplodné zárodky.
  • Štětečky a aplikátory jednou týdně umyjte (třeba šampónem na vlasy) a nechte uschnout.
  • Před líčením, odličováním či masáží si vždy pečlivě umyjte ruce.
  • Kosmetické přípravky vždy pečlivě uzavřete.
  • Nikdy nepoužívejte kosmetiku po době použitelnosti.
  • Kosmetickou taštičku, skříňku na kosmetiku a toaletní stoleček udržujte v čistotě.