Kouzlo osobnosti dotváří i vůně, kterou používáte

Kouzlo osobnosti dotváří i vůně, kterou používáte

Čich je jeden ze smyslů, který my lidé nedoceňujeme a přitom v přírodě je velmi důležitý. Pravda, my nemusíme být ostražití a pátrat po pachu predátora, ale minimálně chceme vonět svému okolí, partnerovi i sobě.

A jak vybrat vůni, aby se k nám hodila? I nákup vůně má svá pravidla. A ta jsou mnohem více individuální, než u jakékoliv jiné složky vaší osobní kosmetiky.

První pravidlo zní: „nespěchejte“. Raději napoprvé odejděte s prázdnou, než abyste rychle vybrala a pak zjistila, že vůně vám prostě „nevoní“. Aroma přípravku se totiž musí rozvinout a to trvá i několik desítek minut. Ono typické tření vůně na zápěstí nebo zběsilé mávání papírovými proužky před nosem je cesta, kdy vůni zahřejete a rozbijete základovou bázi vonné esence.

Správný způsob je stříknout například na cíp rukávu a odejít z prodejny. Vůně se rozleží a pak si znovu přivoňte a hodnoťte. Nákup klidně nechte na další den. Nezkoušejte víc než tři vůně najednou, je to zbytečné, váš nos stejně víc než trojici různých vůní nezaznamená a jediný efekt bude ten, že vás možná začne bolet hlava.

Pravidlo druhé „vyberte podle svého typu“. 

Znáte ale vůbec svůj typ? Tak třeba k jemné ženě s drobnou postavou a sportovním stylem oblékání orientální vůně prostě nesedí. Vhodná vůně by měla respektovat vaši osobnost, módu, jakou ráda oblékáte, účes, líčení, ale i životní postoj. Pokud sami na sobě vůni necítíte je to v pořádku, vůně s vámi splynula. Ještě požádejte partnera ať vám řekne, jestli voníte. Vhodná vůně na vás vydrží celý den. To je ostatně další kritérium rozdělení vůní. Ten kdo tzv. "požere" vůni rychleji, potřebuje charakterem silnější vůni a naopak.

Pravidlo třetí: „vonět se je umění“.  Jistě nechceme, aby se za námi vůně táhla v hustém oblaku a osoba, která se přiblíží dostala astmatický záchvat. Správné je vonět rovnoměrně, ani ne moc, ani ne málo. Toho docílíme jakýmsi celkovým navoněním. Před sebe rozstříkneme asi tři dávky vůně, což způsobí skutečnost, že nám bude vonět celá postava, vlasy, ramena i dekolt a budeme působit příjemně. Chceme-li použít parfém, aplikujeme ho klasicky, to znamená tam, kde pulzuje krev – na zápěstí, na krční tepny, ušní lalůčky a také třeba na pupík. Pozor, stačí jen jedna kapka, i tady platí, že méně je někdy více.

Pravidlo poslední: „naučte se vůni nosit“. Vůně by měla vyjadřovat také vaší náladu. Proto je dobré, mít k dispozici na svém toaletním stolku alespoň tři varianty. Svěžejší pro radostné rozpoložení, těžší pro chvilky, kdy se cítíme špatně a ještě smyslnou, tu pro okamžiky, které hodláme prožít s partnerem.