Krásné nastávající maminky

Krásné nastávající maminky

Říká se, že těhotenství činí ženu krásnější. Zjemňuje vzhled obličeje, zněžňuje výraz očí a celou bytost prozařuje radostí. Podle toho je prý možné poznat, že je žena v jiném stavu dříve, než se to projeví na její postavě. S těhotenstvím je spojeno mnoho různých obtíží, které je nutno překonat. Hladina ženských hormonů v krvi začne stoupat. Ženské pohlavní hormony vytvářené ve vaječníkách mají klíčové postavení. Jejich zvýšené množství se totiž projevuje i navenek. Ženy, které dříve měly mastnou pleť obvykle pozorují, že se maštění omezilo a že pleť je jemnější s menšími póry. Po zanícených boláčkách, které se léta objevovaly v období před menstruací, náhle není ani stopa. Pleť je hladká a čistá a tak jistě zvýší sebevědomí každé ženy. Ale má to i stinné stránky. Mezi nevítané změny patří hnědé skvrnky, které se tvoří na horním rtu a na čele. Ty se nepokoušíme odstranit v těhotenství ani v období kojení. Později je můžete zesvětlit bělící mastí. Skvrny vznikají, protože se kůže stala mimořádně citlivou na sluneční světlo. Tato citlivost může trvat ještě i několik let po porodu. Obličej je lepší před sluncem chránit.

Vlasy bývají během normálního těhotenství nejkrásnější za celou dobu života ženy. Nepříjemné maštění se vrací do normálu. Vlasy se neslepují do pramínků a nedělí na pěšinky a dají se upravovat snáz podle představ. Síla a hustota vlasů se změnit nemůže, ta je člověku dána dědičností. U žen, které déle kojí se vypadávání  vlasů projeví zpravidla později, několik týdnů po skončení kojení. Je to následek vyčerpání organismu po porodu a kojení. Za normálních okolností se nadměrné padaní vlasů zastaví do 3 až 4 týdnů. Pokud vlasy prořídly, budou zase tak husté jako dřív. Kdyby však vlasy stále řídly, je lepší se poradit s kožním lékařem. Nadměrné vypadávání vlasů se zastaví dřív, jestliže se postaráme, abychom měli dostatečné množství bílkovin. Také je důležitý vydatný a nerušený spánek, pokud je to možné. Tento požadavek bývá obtížné splnit, když dítě v noci pláče.

Ženy, které mají sklon ke křečovým žilám na bércích, by měly ve druhé polovině těhotenství nosit elastické podkolenky. V té době je totiž děloha značně zvětšená a brzdí odtok krve z nohou. U žen s vrozeně málo výkonnými chlopněmi uvnitř žil mohou vzniknout varixy. Elastické podkolenky si natahujeme každý den ráno ještě dříve, než dáme nohy dolů z postele. Nosíme je celý den. Večer, když je svlékneme, nohy umyjeme a až ke kolenům promasírujeme a vetřeme krém.  Místo elastických podkolenek můžeme využít také elastické obinadlo, které vyvazujeme od prstů na noze směrem vzhůru. Je to však trochu obtížnější a málokdo dokáže utahovat stále přesně stejně, aby večer po sejmutí obinadla neměl na kůži patrné záhyby.

V souvislosti s těhotenstvím se mohou objevit i tzv. pajizévky, které se tvoří na břiše, na hýždích a na prsou. Vznikají tak, že se pod neporušeným povrchem kůže rozestoupí podkožní tkáň. Touto trhlinkou růžově prosvítají hlubší vrstvy. Později dostanou šedou barvu. Bohužel je to změna trvalá a nedá se odstranit. Jako prevence proti vzniku se radí poštipová (japonská) masáž. Provádí se ve druhé polovině těhotenství, kdy se břicho začíná rychle zvětšovat, a to každý večer před spaním. Kůže se zlehka zachytí palcem a ukazovákem a docela mírně a nenásilně se povytahuje. Tímto způsobem se postupně zpracuje celá kůže břicha. Masáž se provádí oběma rukama a trvá 5 až 10 minut.  Bohužel její účinek není zaručený.

Běžná denní péče o pleť v těhotenství se v podstatě neliší od dřívější péče. Jedině když pozorujeme výraznější ústup maštěni, musíme způsob ošetření pleti změnit. Pleť už není schopná obnovit přirozenou vrstvu kožního mazu tak rychle, jako dřív.

K dennímu ošetření a pod líčení se obvykle používají krémy polomastné. Jen suchá pleť vyžaduje mastný krém i na den. Kosmetické přípravky těhotným ženám ublížit nemohou. Nejlepší je používat přípravky s obsahem vitamínů, rostlinných extraktů, bílkovinných součástí a jiných látek.

Kosmetická péče by měla v těhotenství  i po porodu pokračovat bez zásadních změn. Je pouze třeba upozornit na to, že vzhledem k rozsáhlým proměnám, které v organismu probíhají, můžeme někdy pozorovat náhlý vznik nesnášenlivosti vůči některým přípravkům, dříve beze škody užívaným. Jestliže se stane, že náš obvyklý krém najednou pálí, vyvolává zarudnutí nebo tvorbu pupínků, nebudeme jej nadále používat. A každý nový, který si místo něj opatříme, napřed vyzkoušíme. Provádí se to tak, že tři dny po sobě nový přípravek natíráme vždy navečer na jednou kůži za ušima. Teprve když je zřejmé, že nedráždí, můžeme jej použít na celý obličej.