Kudrnaté vlasy

Kudrnaté vlasy

Vlnité vlasy zaujmou nejdříve. Jsou výrazem svůdnosti, ale i hravosti. Kudrnky působí velmi roztomile. Sluší jak brunetkám tak i blondýnkám, mladým i starým, tlustým i hubeným. Je to vlastně taková korunka krásy.

Jak ale dosáhnout aby výsledek vašich vlasů byl takový jako v předešlých řádcích? Mnohdy se nestává, že po probuzení, jen vjedete rukou do svých kadeří a hned vyrážíte ven. Právě kudrnaté či vlnité vlasy vyžadují pečlivou a systematickou péči. Ač to mnohdy může vypadat, že je vše tak jak narostlo, je za tím mnoho trpělivosti a starostí.

Ovšem existuje pár tipů pro účinné ošetření a úpravu vašich kudrnek!

Kde se vzaly, tu se vzaly ……. kudrnaté vlasy

Hned na začátek si položme otázku. Jaktože je někdo kudrnatý, zatímco druhý má vlasy rovné jako hřebíky?

Samozřejmě tu hraje velkou roli genetika, ostatně jako ve všem. Hned však po ní následuje jiná pravda.

To, jestli jste se narodila jako „kudrnka“ závisí na jednotlivých vazbách mezi proteiny, které jsou v kořínkách vlasů. Čím více vazeb, tím jsou vaše vlasy kudrnatější a naopak. Takže to, jestli budete mít vlasy rovné či vlnité, bývá rozhodnuto ještě dřív, než se narodíte.

Během života, kdy žena prochází různými hormonálními změnami, se často mění i struktura vlasů. Vlasy se buď narovnávají či všemožně kroutí. První menstruace, porody a menopauza jsou ty nejhlavnější činitelé.

Kudrnacení vlasů závisí také na vlhkosti vzduchu. Za vlhkého počasí se vlasy budou kroutit různými směry a tvar těžce vytvořeného účesu je hned pryč. Tomu tak je z jednoho prostého důvodu. Vlhkem se totiž mění vlasová proteinová struktura.

Kvalitní kosmetika - nutnost

Kudrnaté vlasy bývají často velmi vysušené. Díky tomuto jevu mnohdy působí jako neupravený chemlon. Proto je na vlnitých vlasech hezké, když se pramínkují. Nemáte tak na hlavě „mikrofon“, ale příjemné měkké lokny.

Pro tento typ vlasů je přísně zakázáno česat. Vlasy by se velmi poničily a efekt by byl beztak nulový. Česání se povoluje pouze tehdy, pokud jsou vlasy mokré. Úplně nejlepší je česání během mytí.

Zvláště pro kudrnatou či vlnitou hřívu je téměř nutností kvalitní kosmetika speciálně vytvořená pro kudrnaté vlasy. Pochopitelně neznamená, že čím dražší, tím lepší. Každé „hlavě“ sedí něco jiného. A proto je velmi důležitý ten správný výběr přípravků, kterými budete vaše kadeře opečovávat.

Jak postupovat při mytí a regeneraci vlnitých vlasů v 5 bodech:

  1. Šampon vmasírujeme do vlasů (kudrnatým a vysušeným vlasům šampon moc nesvědčí, takže to se šamponem moc nepřehánět).
  2. Kondicionér by neměl  chybět v žádné vlasové výbavě. Vetřeme do vlhkých vlasů a necháme min. 5 minut působit. Pokud ho necháme déle, je to jen dobře.
  3. Po důkladném opláchnutí vysoušíme ručníkem. Vlasy netřeme (mohly by zchemlonovatět), ale jemně z nich mačkáním odstraňujeme přebytečnou vodu.  
  4. Pokud fénujeme, s předkloněnou hlavou do nich pouštíme vlažný vzduch cca z 10 cm.
  5. Ještě do vlhkých vlasů můžeme vmasírovat neoplachující kůru, která by měla podpořit kroucení či jemné pramínkování.

Aby účes vydržel

Není těžké vytvořit účes z kudrnatých vlasů, ale těžké je si ho udržet. Kudrnky nepotřebují speciální sestřih, ale oproti tomu se nám postarají o jiné nepříjemnosti. Vlasy se různě uvolňují, splihávají či naopak nabírají na objemu. A to často nemile překvapí. Proto je nutné vlasy zafixovat lakem na vlasy.

Vysušené vlasy, a to kudrnaté zrovna jsou, mnohdy vypadají mdle a bez lesku. Na trhu již existují všemožné „lesky na vlasy“, které vlasy nepoškozuji ani nezatěžují. Vlasy hned jakoby obživnou a jsou vyživené.

Rovnání

Pokud někdo se svými kadeřemi už nemůže vydržet nebo jen chce znevšednit svůj zevnějšek, jsou tu i metody, které vaše vlasy narovnají.

Asi nejznámějším a nejstarším krokem je fénování přes kulatý kartáč. Ovšem novodobým trendem je žehlení. Na trhu existuje nepřeberné množství žehliček na vlasy, s různým povrchem a různými funkcemi.

Minus tohoto rovnání, je ale v tom, že nevydrží věčně a pokud je venku alespoň trošku vlhko, vlasy se navrátí do své původní podoby.

Jak existují trvalé (z rovných na kudrny), jsou tu také tzv. narovnávací trvalé. Stejný efekt jako u klasické trvalé, akorát z kadeřnictví vyjdete s vlasy jako hřebíky.