Liposukce ano či ne?

Liposukce ano či ne?

Mnoho žen o liposukci přemýšlí a mnoho jich vede k podstoupení tohoto běžného zákroku plastické chirurgie úvaha, že odstraněním tuku bude problém s postavou navždy vyřešený.

Věc samozřejmě takhle jednoduchá není. Liposukce je jakási korekce postavy tam, kde se tuk nejčastěji nahromadí, ale zdravý životní styl nenahradí. U otylejších žen se dokonce před samotným zákrokem předepisuje dieta, Při zákroku totiž může plastický chirurg odstranit jenom omezené množství tuku. Maximálně to mohou být dva litry. Je totiž důležité, aby se po odsátí kůže stačila přizpůsobit úbytku objemu a nezůstala volná.

Z uvedeného je zřejmé, že liposukci by měla podstoupit jen žena s dostatečně pružnou kůží, která se dokáže přizpůsobit. Nejvhodnější věk je do 35 let, ale vyloučeny nejsou ani ženy starší. U těch ovšem nelze zcela zabránit drobným nerovnostem na pokožce. V některých případech se problém také může vyřešit odstraněním přebytečné kůže.

Liposukce je zákrok prováděný v celkové narkóze. Chirurg si na tělo nakreslí oblasti, které by měly být zbaveny tuku. Ty potom většinou napustí speciálním roztokem, který pomůže tuk uvolnit. Pak jsou vytvořeny drobné řezy v délce cca 6 mm a jimi je zavedena kanyla, s jejíž pomocí se tuk odsaje.

Obava z jizev je zbytečná, nezůstává téměř žádná. Při zákroku v oblasti břicha se řezy dělají v pupku a po zahojení jsou neviditelné. Při operaci boků jsou řezy tam, kde je zakryje spodní prádlo či plavky. Tuk uložený na stehnech se odsaje v oblasti třísel, u kolen z podkolenní jamky a u zadečku budou řezy v rýze pod hýžděmi.

Tak malé řezy se zajistí jediným stehem. Po liposukci si žena obleče elastické kalhoty a tak je zaručen tlak na oblast, kde se zákrok provedl, což pomůže přilnutí kůže. Tyto kalhoty jsou vyrobeny přímo na míru a objem ještě před zákrokem.

Domů se odchází 2. až 3. den po operaci. Dalších 7 – 10 dnů, do vyndání stehů – by žena měla být v klidu a příliš nechodit. Elastické prádlo se nosí několik týdnů a svléknout se může jen v době osobní hygieny.

Asi po deseti dnech může žena začít s jemnou masáží operovaných míst a ošetřovat je speciálními krémy či mastmi, které zabrání vzniku celulitidy. Probíhá-li vše bez komplikací, následuje kontrola po měsíci. Elastické oblečení se ale nosí ještě asi dva měsíce, a to zejména při intenzivnějším pohybu a zátěži.

Zákrok lze provést na několika místech najednou, nejčastěji se současně operují boky a břicho, či stehna a kolena. Liposukce jedné oblasti stojí kolem 10 tisíc korun, ale při větším množství tuku a dalších okolnostech se může zvyšovat.

Liposukce ale není zázračný lék na problémy s obezitou. Pokud se žena nebude správně stravovat a dostatečně se hýbat, můžou zbylé tkáně opět ukládat tuk. Vzhledem k tomu, že část tukových buněk byla už odstraněna, není zvětšení objemu už tak markantní. Další liposukce stejné oblasti je sice možná, ale nejdříve za rok.