Lymfatická masáž

Lymfatická masáž

Lymfa neboli míza je bílá tekutina, která proudí po celém těle. Je důležitá pro odvod zplodin z těla. Mízní uzliny působí jako filtr. Když lymfa neproudí správně dochází k nedostatečnému čištění těla, odpadní látky se ukládájí a organismus se zpomaluje.

Lymfodrenáž je zdraví velmi prospěšná, hloubková masáž, která napomáhá odtoku přebytečné vody a toxických látek z těla. Provádí se např. při otékání kotníků po nadměrné zátěži dolních končetin, otoky v břiše, otoky očních víček, otoky mízních uzlin, dechové potíže bez zřejmé vnější příčiny, sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému, migrény, bolesti hlavy a jejich prevence, bolesti páteře, bolesti svalů, otoky obličeje, celulitida, akné, suchá pleť, rozšířené žilky, křeče končetin, artróza, dna, odstranění stresových metabolitů, relaxace, regenerace, detoxikace, křečové žíly, žilní nedostatečnost.

Preventivní lymfatická masáž celého těla spočívá v jemné masáži klíčových bodů lymfatického systému. Tak se pročistí organismus a posílí obranyschopnost. Jedna lymfomasáž však nestačí. Jako prevence se doporučuje kůra deseti masáží s návštěvností dvakrát týdně. Dále by se měl dodržovat pitný režim a vypít alespoň 3 litry denně. Je dobré zvýšit svoji pohybovou aktivitu

Lymfatická masáž se provádí manuálně nebo přístrojově.

Manuální lymfodrenáž odvádí z tkáňového prostoru všechny cizorodé látky, viry, bakterie a bílkoviny. Tím se liší od klasické masáže. Manuální lymfodrenáž působí na lymfatický, žílní, ale také nervový systém. Dokáže také snížit bolest. Nelze provádět v období menstruace, při zánětlivých nebo nádorových onemocněních. Lymfodrenáž ztrácí účinek s jakoukoli jinou masáží stejné části těla v jednom dni. Cena manuální lymfatické masáže se pohybuje kolem 650 Kč za jednu hodinu, i víc. Někde nabízí kůru 10 ti masáží nebo permanentku.

Přístrojová lymfodrenáž (presoterapie) se provádí pomocí přístroje a speciálních návleků (vypadají jako nafukovací kalhoty), které jsou rozděleny do několika komor, která se nafukují a zase vyfukují. Tak se vytváří tlaková vlna, která aktivuje lymfatický systém člověka.Využívá anatomických a fyziologických poznatků o průběhu cév, umístění uzlin, spojkách a rychlosti nasávání tekutin lymfatickou cévou. Stimuluje činnost mízovodů, obnovuje průchodnost lymfy v kritických místech a zrychluje odvádění škodlivin z organizmu. Podporuje a posiluje vstřebávací a transportní funkci mízního systému tzn. odtok lymfy z tkání bez posilování přítoku krve. Mechanická lymfodrenáž by měla navazovat na manulální nebo minimálně by jí mělo předcházet uvolnění mízních uzlin. Přístrojová lymfodrenáž stojí kolem 300 Kč za hodinu, ale i více. Záleží, kde si masáž necháte provést, a na jak dlouho bude.