Masáže pro nastávající maminky

Masáže pro nastávající maminky

Těhotenství bývá považováno za jedno z nejkrásnějších období v životě každé ženy. Budoucí maminky se proto těchto devět nádherných měsíců snaží prožít v co nejlepší pohodě,  důkladně se připravit na příchod nového života a zároveň mu ve svém lůně poskytnout ty nejlepší podmínky pro správný vývoj a růst. Někdy se však stává, že i přes všechnu snahu nastanou komplikace, ať již mají povahu fyzickou nebo psychickou.

Jednou z možností, jak navrátit nastávajícím maminkám jejich ztracenou vyrovnanost a osobní pohodu, jsou speciální masáže pro těhotné, které nejenže dokáží navodit pocit klidu a harmonie, ale umí také ulevit od bolavých zad, nateklých nohou a dalších negativních projevů těhotenství. Špatnou zprávou je však skutečnost, že se s nimi zatím v masérských studiích nesetkáme příliš často.

Citlivá relaxační masáž je vhodná pro těhotné ženy v různých stádiích těhotenství. Začít je však dobré až od třetího měsíce. V žádném případě se nedoporučuje absolvovat běžné masáže. Ty by mohly pro ženu znamenat velké riziko potratu nebo předčasného porodu. Prenatální masáž je k nastávajícím maminkám co nejšetrnější a nejjemnější. V některých případech je dokonce možné, aby byli u masírování přítomni i tatínci, kteří se za pomoci zkušeného maséra mohou naučit základní masážní postupy.

Vzhledem k tomu, že v průběhu těhotenství trpí především záda, ramena a nohy, je nejčastější metodou masáž zad, šíje, končetin a plosek nohou. Velmi příjemné je zapojení speciálních voňavých olejů a emulzí, které zvlášť blahodárně působí na psychické rozpoložení budoucích maminek, ale i na stav jejich pokožky. Jedním z dalších masérských postupů je totiž i velice jemná masáž břišní oblasti. Kůže je zde v těhotenství zvlášť zatěžována a důsledkem jsou pak nevzhledné strie, proti kterým slouží těhotenská masáž jako důsledná prevence. Ke zmíněným masérským postupům se často přidává i relaxační masáž prstů, rukou a předloktí. Někdy také masáž obličeje a uší.

Těhotenskou masáž by měly vynechat maminky, které mají problémy s nízkým nebo naopak s vysokým krevním tlakem, mají zvýšenou teplotu nebo počínající virové či bakteriální onemocnění. Ostatní si můžou vychutnat příjemnou proceduru, která umí zmírňovat bolesti hlavy, bolesti namáhaného svalstva a zatěžovaného kloubního aparátu, a která bojuje proti nevolnostem, stresu a napětí. Masáž navíc zlepšuje spánek, zažívání a díky rozproudění mízního a cévního oběhu dokáže odstranit otoky a zlepšit přívod živin k dítěti.