Mastná pleť...a jak dále?

Mastná pleť...a jak dále?"Mám mastnou pleť." Tato věta, často s podtónem povzdychu zní v kosmetických salonech nebo v lékárnách zcela běžně. Ano, sklon k akné je u ní častější, avšak má to své výhody. Tukový film na povrchu pokožky vytváří účinnou ochranu a zabraňuje ztrátám vlhkosti pokožky, což brání stárnutí kůže.

Mastná pleť je běžný (fyziologický) stav povrchu pokožky a neexistuje racionální důvod, proč by tento typ kůže měl být považován za problematický. Podobně je tomu u pleti suché nebo výrazně diferencované, kterou označujeme za smíšenou. Je zřejmé, že každá z vyjmenovaných druhů vyžaduje jiný typ čištění a pravidelné péče. Protože se však jedná v případě mastné pleti o běžný stav, měla by být kosmetička připravena na standardní kosmetickou proceduru, která sestává především z optimálního salonního čištění pleti. Součástí péče by měla být rovněž důsledná edukace klientů, jak správně doma pečovat o mastnou pleť.

Proč je mastná pleť "mastná"
Hlavní roli hrají dva faktory - počet mazových žláz a jejich aktivita. Počet žláz je dán geneticky. Proto lze říci, že se rodíme a umíráme prakticky s jejich stejným počtem. Aktivita se zvyšuje v průběhu dospívání a u žen vrcholí ve dvou vlnách - kolem 18. až 20. roku - a při nástupu menopauzy. U mužů je dosahováno nejvyšší tvorby mazu zpravidla mezi 18. - 23. rokem. Hlavní roli v činnosti mazových žláz hraje hormon testosteron. Nejen jeho hladina, ale také typ a množství receptorů pro něj na povrchu mazových buněk je důležitým faktorem, který ovlivňuje intenzitu tvorby mazu.

Můžeme si mastnou pleť vyvolat vnějšími faktory?
Sklon k zvýšené tvorbě mazu vyvolat nelze. Můžeme však podpořit mazové žlázy v jejich činnosti. Například anabolické steroidy nebo některá léčiva ze skupiny antidepresiv zvyšují aktivitu mazových žláz. I vrcholoví sportovci mohou mít problémy s nadměrnou tvorbou mazu. Rovněž nevhodná skladba stravy s výrazným podílem živočišných tuků nebo silně kořeněná jídla jsou prokazatelným provokačním faktorem mastné pleti.

Můžeme kosmetikou vyvolat mastnou pleť?
Vyvolat nikoli, zhoršit ano. Stále se objevuje představa, že tuto pleť je nezbytné intenzivně čistit. Mastná pleť však primárně není nečistá, má jen "problém" se zvýšenou tvorbou mazu, při které se více tvoří mazové zátky, ústící například do komedonů. Intenzivní čisticí kúry mohou naopak podpořit promaštění pleti. Vysloveně nevhodné jsou přípravky s vysokým obsahem etanolu nebo glycerolu (glycerinu). Nejdůležitější je regulace tvorby mazu. Té dosahujeme především adstringentním (stahujícím) účinkem kosmetiky. Výborným přírodním adstringenciem je dubová kůra, z moderních kosmetických látek se využívá kapryloyl salicylová kyselina, která současně dlouhodobě potlačuje aktivitu mazových žláz a zjemňuje pleť - viz SynCare SEBUNORM krém.

Mastná pleť a akné
Osoby s mastnou pleť mají sklon k rozvoji akné, avšak nemůžeme tvrdit, že akné je výlučně onemocnění spojené s nadměrným promaštěním pokožky. Akné je zhoršováno i nadměrnou tvorbou komedonů, proto se při mastné pleti snažíme v rámci profesionální kosmetické péče o jejich šetrné odstraňování.

zdroj: SynCare