Mastné vlasy

Mastné vlasy

Dětem před pubertou se vlasy mastí jen nepatrně. Neexistuje dítě, které by mělo obtíže s nadměrným maštěním vlasů. Zvýšená činnost kožních mazových žláz se začne projevovat teprve v době dospívání a často pak trvá ještě také ve zralém věku. Ve stáří už ale lidé mývají vlasy suché a nemastné. Maštění vlasů je zapříčiněno činností pohlavních hormonů. Mužské hormony tvorbu mazu zvyšují a ženské tlumí. Pokud ženy užívají některé léky, které mají vedlejší účinky podobné mužským hormonům, mohou pozorovat větší maštění vlasů. Podobně je tomu i při užívání některých antikoncepčních tablet.

Pokud by se ženám, kterou trápí maštení vlasů, doporučilo užívat ženské hormony nebo antiandrogeny, měla by velké starosti se svým vzhledem. Její vlasy by byly přiměřeně promaštěné a vypadaly by pěknější a bohatší, asi tak, jak vypadají vlasy většiny žen v těhotenství. Není však vyloučeno, že by jí zase přibyly obtíže jiné, vyplývající z toho, že se porušila její hormonální rovnováha. Proto se kvůli zvýšenému maštění vlasů hormony nikdy nepodávají. Tvorba kožního mazu je závislá na hormonálním ladění organismu.

Kromě složitých hormonálních vlivů hraje také jistou roli i nervový stav člověka. Mnoho lidí pozorovalo, že se jim vlasy nadměrně mastily v době, kdy byli přetíženi prací a různými starostmi, naopak o dovolené jejich obtíže zcela pominuly.

Dráždění kůže vlasaté části hlavy tlakem, škrábáním, masáží či kartáčováním vždy podporuje tvoření mazu. Tak tomu může být i po podráždění chemickém, například po použití nevhodného mycího prostředku. Zde jsou také kořeny jedné staré pověry. Pověra říká, že časté mytí vlasů způsobuje větší maštění vlasů a pochází z dob, kdy jsme k mytí vlasů neměli kvalitní nedráždivé šampony. Dnes už se častějšího mytí nemusíme bát. Jen musíme dbát toho, aby se kůže při mytí nedráždila. Vlasy myjeme tak, že je nejprve namočíme příjemně teplejší vodou. Poté nalijeme do dlaně trochu tekutého šamponu a vlasy i kůži velmi lehce vymneme, bez masírování. Nakonec vlasy důkladně vypláchneme teplou, ale pozor ne horkou vodou a ještě použijeme avivážní přípravek.

Odmašťovat vlasy lze i suchým šamponem, což je jemný prášek, který má vysokou adsorpční schopnost pro tuk. Tím se vlasy prosypou a pak vykartáčují. Takovýto postup rychle zbaví vlasy větší časti mazu, má však tu nevýhodu, že i po důkladném vykartáčování vždycky ještě trochu prášku na vlasech zůstane. Vlasy jsou na hmat jakoby zalepené a jejich barva může mít našedlý odstín.

K odmaštění vlasů a k prokrvení pokožky hlavy slouží také mnoho vlasových vod. Vlasové vody se mohou jednoduše kapat mezi vlasy a jemně vtírat do pokožky, ale podstatně většího odmaštění docílíte, když vlasovou vodou navlhčíme smotek vaty a tím pokožku otíráme. Přitom vlasy postupně rozčesávejte na pěšinky, abyste se smotkem vaty dobře dostali až na kůži.

Po trvalé a po barvení bývají vlasy přechodně sušší než dříve. Je to tím, že povrch vlasů byl mírně narušen chemickými látkami, maz může lépe pronikat do vlasové rohoviny a neulpívá tolik na povrchu. Vlasy vypadají sušší, i když tvorba mazu zůstala nezměněná.