Mateří kašička prospívá včelí královně i nám

Mateří kašička prospívá včelí královně i nám

Včelí produkty, mezi které patří kromě mateří kašičky také med a propolis, patřily již od pradávna  k nejvýznamnějším přírodním lékům. V současnosti, kdy jsou jejich blahodárné účinky podpořeny mnohými vědeckými studiemi, se stále těší velké oblibě a využívají se jak v oblasti medicíny, a to v mnoha aplikačních formách, tak v oblasti kosmetiky a wellness. I přesto, že přesné složení a působení mateří kašičky je ze všech včelích produktů nejméně vědecky prozkoumáno, zkušenost dokazuje, že se jedná o vyvážený komplex více než šedesáti složek, které pozitivně působí na celou řadu pochodů v lidském těle.

Mateří kašička je speciální koncentrát živin, který vyrábějí včelí dělnice ve slinných žlázách smícháním medu, pylu a enzymů obsažených v jejich krku. Tato zvláštní výživná látka slouží ke krmení včelí královny a umožňuje jí žít déle než pět let, zatímco dělnice se dožívají pouze dvou až čtyř měsíců. Mimo jiné je mateří kašička důvodem rekordního kladení vajíček; včelí královna jich může naklást až 3000 za den.

Preparáty z mateří kašičky začal jako první vyrábět francouzský vědec Belvefere v roce 1952 a brzy se dočkal světového věhlasu a mnoha vyznamenání. Od této doby se mateří kašička začala hojně využívat a dodnes slouží buďto jako prostředek, který řeší specifické zdravotní problémy, ale také jako přípravek preventivní. Setkat se s ní můžeme v různých formách, avšak nejlepší je čerstvá, přímo z matečníku. Její chuť je kyselá, a proto se často konzumuje s medem. Skladovat ji můžeme v lednici, a to maximálně půl roku, nebo je možné ji usušit, zmrazit či konzervovat v medu. Doporučená denní dávka je 200-500 mg.

Množství látek obsažených v mateří kašičce je poměrně malé, ale z výzkumů vyplývá, že příčinou zdraví prospěšných účinků je jejich specifický vzájemný poměr. Mezi hlavní složky patří především velké množství vitamínů, a to všechny vitamíny skupiny B, vitamíny A, C, D, H a E. Dále jsou to také mnohé enzymy, aminokyseliny a minerály, mezi které patří zejména železo, draslík, sodík a zinek.

Mateří kašička se velmi dobře osvědčila v boji proti astmatu, jaterním onemocněním, kožním chorobám, ale i proti onemocněním psychického rázu, jako je anorexie, deprese či nespavost. Pozitivně působí na imunitní systém, který výrazně posiluje, omlazuje organizmus a dodává tělu nebývalou energii. Kromě toho její konzumace snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, používá se také při léčbě bolestí hlavy, bušení srdce, závratí, křečí a poradí si i s močovou inkontinencí, bolestivou a nepravidelnou menstruací a třeba i s vypadáváním vlasů a nekvalitními nehty.