Mikrobi a lupy ve vlasech

„Klientky a klienti jsou ochotni investovat značné částky do kosmetické a kadeřnické péče, avšak lupy je často nechávají klidnými. Je zarážející, že s lupy ve vlasech často začínáme bojovat až ve chvíli, kdy přerostly ve společenský problém. Přitom nejjednodušší řešení bývají ta, která jsou zavedena na počátku problému.“ (Kornfeld, 2008)

Kůže ovlasené části hlavy se nazývá skalp. Z hlediska její stavby je shodná s jakýmkoli jiným místem povrchu těla. Zásadní rozdíl však vyplývá z přítomnosti četných vlasových folikulů, ze kterých vyrůstají vlasy. Ty mají primárně ochrannou funkci a současně vytvářejí specifické prostředí, především z hlediska mikrobiálního osídlení. Na lidském těle se této oblasti podobají, byť jen vzdáleně, také ochlupená místa mužské hrudi a pubické ochlupení. I když se zde s klasickými lupy nesetkáváme, tvorba kožních šupin může být přítomna i zde, zejména při projevech častého kožních onemocnění - seboroické dermatitidy -, mezi jejíž projevy patří i tvorba lupů ve vlasech.

Společenství mikroorganizmů na povrchu kůže a ve vlasech
Lidské tělo je osídleno 100 trilióny mikroorganizmů, přičemž bakterií je přibližně 3,8 x 1013, což je převažující počet. Tato jen obtížně představitelná čísla dokládají, že naše soužití s mikroorganizmy je ve většina případů bezpečné a mnohdy nezbytné pro naše zdraví. Kupříkladu bakterie kolonizující tlusté střevo jsou nezbytné pro optimální trávení. Hovoříme o tak zvaných eubiotických mikroorganizmech, které jsou nezbytné pro lidské zdraví. Na druhé straně existuje řada škodlivých - patogenních mikrobů, jejichž výskyt nebo přemnožení může vyvolat zdravotní potíže. Typicky se jedná o zubní kaz, vaginózy nebo záněty dýchacích cest.

Lupy jako důsledek porušení rovnováhy mezi vlasy, kůží a osídlujícími mikroorganizmy
Pokožka ovlasené části hlavy i samotné vlasy jsou osídleny různými mikroorganizmy. Jedním z nich je rod kvasinek Malassezia. Ve většině případů jejich přítomnost nevyvolává žádné potíže. Pokud se však přemnoží, vedou k rozvoji zánětu kůže s typickými příznaky, jakými jsou zarudnutí, svědění a tvorba šupin - lupů. Pokud se problém neřeší včas, přechází do chronického stádia, jehož dominujícím znakem je narušení bariérových vlastností kůže. To se projeví dalším rozvojem zánětu a současně se z malých šupin stávají větší shluky, které jsou patrné i bez podrobnějšího pozorování. V mnoha případech se projevy již neomezují jen na ovlasenou pokožku, ale jsou patrny i v obočí, v nosoretních rýhách nebo u mužů v ochlupení hrudi. Pokud je stav spojen i s nadměrnou tvorbu mazu, hovoříme o seboroické dermatitidě. Toto onemocnění vždy vyžaduje léčbu, a to zpravidla kožním lékařem.

Lupy je třeba potlačovat včas
Vědci se dnes shodují, že hlavním faktorem rozvoje lupů je vznik mikrobiální nerovnováhy s následným přemnožením kvasinek Malassezia. Příčiny této nerovnováhy je třeba hledat v nesprávné péči o vlasy, nadměrné stresové zátěži nebo u některých onemocnění - cukrovka, autoimunitní choroby aj. Platí zásada, že jakmile se objeví lupy, je třeba začít důsledně s jejich potlačováním, včetně vhodných šamponů a volbou optimální vlasové kosmetiky.

zdroj: SynCare