Minerální látky a jejich význam pro lidský organizmus

Minerální látky jsou pro lidský organizmus velmi důležité a tvoří nezbytnou součást naší výživy. Ačkoliv je lidské tělo nutně potřebuje, neumí si je vytvořit samo, a proto je nezbytné přijímat tyto látky prostřednictvím potravy, vody či různých doplňků stravy.  Minerální látky se především významně podílejí na výstavbě tělesných tkání, regulují metabolické pochody a činnost nervové soustavy, hrají také důležitou roli v prevenci civilizačních onemocnění. U mnohých dospělých i dětí však často dochází k jejich deficitu, který je způsobován zejména špatnou výživou. V opačném případě vede nadměrný příjem minerálních látek k jejich toxicitě. Toxickým se může stát selen, vanad či železo.

Vápník

Vápník je v lidském těle obsažen v největším množství a vyskytuje se výlučně v kostech a zubech. Dostatečný příjem vápníku je důležitý zejména u dětí a mládeže, tedy v době, kdy se u člověka vyvíjí kostní základ. Jeho nedostatek může způsobit demineralizaci kostí a osteoporózu. Vápník je však důležitý i během těhotenství, podílí se také na správných nervových a svalových funkcích, reguluje srdeční rytmus a chemickou rovnováhu organizmu. Hlavním zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky, sója, růžičková zelenina, mák, ořechy, mandle, také sezamová a slunečnicová semena.

Hořčík

Hořčík je další důležitý minerál. Podílí se na regulaci srdečního rytmu a svalových kontrakcí, chrání nervovou soustavu, zvyšuje odolnost organizmu proti mnohým onemocněním a je nepostradatelný pro metabolizmus enzymů. Hořčík je také významný antistresový činitel, působí protialergicky a protizánětlivě. Významná je i jeho schopnost regulovat činnost žaludku, střev a močového měchýře. Jeho nedostatek se projevuje nepříjemnými křečemi ve svalech, závratěmi, nervozitou, zažívacími obtížemi či tikem v oku. To hrozí především během těhotenství, při sportovních výkonech, při nadměrné spotřebě alkoholu a při některých onemocněních jako je např. cukrovka či hypertenze.

Fosfor

Fosfor je podobně jako vápník důležitým prvkem podílejícím se na stavbě kostí a zubů. Má velký význam pro syntézu bílkovin, pro přenos nervových impulzů a transformaci energie ve svalech. Je také velmi důležitý pro správnou funkci ledvin, nervů a mozku. Nedostatek fosforu v organizmu je u nás zcela ojedinělý. Bohatým zdrojem fosforu jsou především potraviny živočišného původu, luštěniny, ořechy, mléčné výrobky, česnek, špenát či petržel.

Sodík

Sodík je minerál, který je nezbytný pro správnou funkci nervové soustavy, má také vliv na trávení a reguluje osmotický tlak i obsah vody v organizmu. Základním zdrojem sodíku je sůl, která je obsažena ve velkém množství potravin. Z tohoto důvodu obvykle nehrozí nedostatek sodíku, ale naopak jeho nadbytek. Ten se projevuje zvýšeným krevním tlakem a vyšší zátěží ledvin. U malých dětí může vést nadbytek sodíku k rozvoji hypertenze i dalších onemocnění. Zdrojem sodíku je kromě soli mrkev, červená řepa či celer.

Draslík

Tento minerál je důležitý pro správné fungování svalů, především svalu srdečního. Stimuluje také nervovou soustavu i duševní činnost, podílí se na vytváření rovnováhy v organizmu a má dobrý vliv na pokožku. Jeho nedostatek se projevuje únavou, slabostí, zácpou, nespavostí i poruchami srdečního rytmu. Draslík najdeme v luštěninách, celozrnných obilovinách, v zelí, cibuli i v bramborech.

Železo

Železo je velmi významným minerálem zvláště pro tvorbu krve, pro správnou stavbu a funkci hemoglobinu a především také pro přenos kyslíku do svalů a všech důležitých orgánů. Při nedostatku železa vzniká anémie projevující se bolestmi hlavy, bledostí a únavou. Naopak nadbytek železa může vést k otravě, která se projevuje zvracením a průjmy. Zdrojem železa jsou vnitřnosti, luštěniny, celozrnné obiloviny, meruňky, borůvky či hroznové víno.

Síra

Tato látka je důležitá pro činnost jater a při stavbě bílkovin. Je přítomna ve vejcích, mléčných výrobcích, luštěninách, také v česneku, cibuli, ředkvičkách či v zelí a kapustě.

Zinek

Zinek je součástí mnoha enzymů, které se podílejí na štěpení bílkovin. Spolu s chrómem zvyšuje působení inzulínu a prodlužuje jeho působení v těle. Je důležitý při léčbě alergií a kožních onemocnění. Uplatňuje se také jako účinný ochranný prvek před rakovinou. Jeho nedostatek v organizmu může vést k vývojovým vadám, poruchám imunitního systému a k nechutenství. Je obsažen v mléčných výrobcích, v rybách, obilovinách, luštěninách či ve vejcích.

Selen

Selen je především významným antioxidantem. Spolu s vitamínem E chrání organizmus před volnými radikály a negativním působením těžkých kovů. Je nezbytný pro tvorbu prostaglandinu, který podporuje správnou funkci srdce a zvyšuje imunitu. Nedostatkem selenu trpí zejména lidé, kteří nejedí dostatek masa. Zdrojem selenu jsou kromě masa i potraviny rostlinného původu, např. kukuřice, cibule, luštěniny či chřest.

Křemík

Tento minerál je nezbytný pro správný vývoj organizmu, pro pevné kosti a cévy. Mimo jiné je také velmi důležitý pro krásnou pleť a zdravé vlasy a nehty. K jeho hlavním zdrojům patří jablečná vláknina či celozrnné obiloviny.

Mangan

Mangan je velmi důležitý pro mineralizaci kostí a správnou činnost pohlavních žláz, urychluje také okysličování organizmu. Najdeme jej v jahodách, borůvkách, ostružinách, také ve špenátu, chřestu či v hlávkovém salátu.

Měď

Měď má významnou úlohu při tvorbě červeného krevního barviva. Podporuje metabolizmus železa a podílí se na buněčném dýchání. Nejvíce je obsažena v játrech, olivách, mandlích, ořechách a švestkách.

Chrom

Tato minerální látka je nezbytná pro metabolizmus sacharidů a působení inzulínu. Chrom je také důležitý pro tělesný růst a pro posílení obranyschopnosti organizmu. Hlavním zdrojem jsou lesní plody, pivovarské kvasnice, ořechy, řeřicha a celozrnné obiloviny.

Jód

Jód se v lidském těle nachází ve štítné žláze, kde se účastní tvorby hormonů. Jeho dostatek zlepšuje kvalitu pokožky, vlasů, nehtů i zubů a příznivě působí na nervy a mentální funkce. Nedostatek vede ke vzniku strumy a může být příčinou zpomalených reflexů, zhoršené paměti či depresí. Jeho zdrojem je jodidovaná sůl, třešně, višně, ryby či mořské řasy.

Fluór

Fluór je velmi důležitý pro zdravé zuby, protože snižuje náklonnost zubní skloviny k jejímu porušení kyselinami, a pro tvorbu silných a tvrdých kostí. Jeho nadbytek může vést k lomivosti zubů u dětí a k hypermineralizaci kostí. Fluór najdeme v mořských rybách či v černém čaji.

Mezi minerální látky, důležité pro správnou funkci lidského organizmu, je dále řazen také vanad, který prospívá kostem, kobalt, který se podílí na procesu krvetvorby, molybden, germanium posilující imunitní systém, bór, který stimuluje růst u dětí, a také hliník a nikl.