Minerální make-up

Minerální make-up

Začalo to biokosmetikou a teď jsou v kurzu minerální líčidla. Stále roste poptávka po přírodní kosmetice a přípravcích bez chemických látek. Jde o přípravky nejen pěstící kosmetiky, ale i dekorativní.

Minerální make-up se od běžného make-upu liší především složením. Je vyrobený z čistých přírodních minerálů, které jsou rozemleté na prach a tak přípravky perfektně přilnout k pleti a neucpávají póry. Pokožka tak může volně dýchat. Navíc má minerální make-up výbornou krycí schopnost a zároveň sjednocuje pleť. Protože jsou tyto výrobky z přírodních látek, tak nevyvolávají alergické reakce. Jsou také protizánětlivé a pomáhají zklidnit podrážděnou nebo zarudlou pokožku. Pleť zanechávají hebkou a zářivou.

Minerální přípravky by měly být vhodné i pro citlivou aknózní pokožku, ale to je samozřejmě individuální. Každý si musí vyzkoušet, jaká kosmetika mu vyhovuje. V dekorativní kosmetice jsou minerály jako složka, která nedráždí pokožku.

Pokud jste ale slyšely, že když jste nalíčená minerální kosmetikou, tak můžete i spát nalíčená, nevěřte tomu. Pleť sice po make-upem dýchat může, ale nikdy ne tak dobře, jako odlíčená.

Dalším kladem je, že se minerální přípravky nerozmazávají a nevysychají. Líčení minerálním make-upem doporučují i dermatologové, jelikož je velice šetrné k vaší pokožce. Jistě oceníte také voděodolnost minerálního make-upu. Líčení vydrží déšť i cvičení.

Zaručeně kladnou vlastností je i to, že minerální make-up se dá použít jako make-up a pudr zároveň, jelikož má krycí i matujicí schopnost. Ale pokud máte suchou pokožku, raději se minerálnímu make-upu vyhněte. Minerální líčidla totiž pohlcují maz. Raději si vyberte takový přípravek, který vaši pleť dokáže hydratovat.

Minerální make-up obsahuje UVA a UVB filtry a tak je vaše pokožka chráněna i před slunečním zářením. Vyrábějí se přípravky na ochranu před sluncem s faktorem až 50+. Ovšem i zde raději nespoléhejte pouze na make-up a pudr vyrobené z minerálů a raději použijte přípravek k ochraně před slunečním zářením určený pouze pro tento účel. Minerální kosmetika vás neochrání stoprocentně.

Zároveň vás určitě potěší i fakt, že minerální make-up není testován na zvířatech a neobsahuje žádné živočišné složky. Minerální kosmetika není parfémovaná a neobsahuje žádné konzervační látky.

Když si půjdete vybrat svoji minerální kosmetiku, zaměřte se na složení. Může se stát, že některé minerální přípravky sice obsahují minerály, ale nejsou stoprocentně přírodní.

Přípravky se vyrábí různé: make-upy, tvářenky, bronzery, oční stíny, oční linky, lesky na rty, tělové bronzery a dokonce i vlasové přípravky, tělová mléka apod. Vybrat si můžete z několika palet odstínů a to jak u make-upu, tak u očních stínů přes lesky na rty až po tvářenky. Téměř jako u běžné kosmetiky.

Na závěr jsou tu látky, které by minerální make-up neměl obsahovat:

OXID ŽELEZNATÝ – přírodní pigment, používá se při barvení kosmetiky
KUKUŘIČNÝ ŠKROB – může zhoršovat stav akné
MASTEK – může způsobit respirační problémy
BARVY Z UHELNÉHO DEHETU – obsahuje aromatické sloučeniny, které jsou toxické
OXYCHLORID BIZMUTU – může dráždit kůži, způsobovat vyrážky, svědění a záněty kůže, zvláště při pocení
KYANOŽELEZNATAN ŽELEZITÝ – chemická toxická látka
SULFUR – alergen, zhoršuje akné a vysušuje pleť
OXID CHROMU – vytváří nepřirozené odlesky a zbarvení pleti, může dráždit pokožku
SILIKONOVÉ VOSKY A OLEJE – dráždí pleť, zhoršují stav akné