Mořská řasa: Potravina budoucnosti?

Mořská řasa: Potravina budoucnosti?

Mořské řasy tvoří již po mnoho staletí součást tradičních pokrmů přímořských národů. Ve velké míře jsou konzumovány ve východní Asii, především v Číně, Koreji a v Japonsku, kde jsou od nejstarších dob používány stejně běžně jako u nás zahradní zelenina. V Evropě se zatím na talířích příliš často neobjevují, i přesto, že právě řasy jsou bohatým zdrojem zdraví prospěšných látek a oprávněně jsou označovány jako učiněný elixír života.

Mořské řasy jsou jedním z nejdůležitějších přírodních léků, jsou dobře stravitelné a vyznačují se velmi vysokým výživovým potenciálem. Základní podmínkou pro jejich růst je naprosto čistá voda bez těžkých kovů a odpadních látek, protože jedinečnou léčivou schopnost mají pouze ty řasy, které jsou bez příměsí. Pro svůj vzhled si mořské řasy vysloužily přezdívku mořská tráva a na světě se jich vyskytuje přes dvacet tisíc druhů.

Na trhu se však běžně setkáme jen s několika druhy a jedním z nich je Arame. Jedná se o hnědou mořskou řasu ve tvaru stromečku, která se tradičně používá v japonské kuchyni. Má velmi jemnou chuť i aroma a obsahuje velké množství jódu, vápníku, železa a vlákniny. Dalším druhem je Hijiki. Tato hnědá řasa je velmi oblíbená pro svůj vysoký obsah vlákniny a minerálů. Má výraznou chuť připomínající lískové oříšky, a dokonce i trochu křupe.

Celosvětově nejrozšířenější a nejznámější mořskou řasou je však Nori. Má vynikající chuť a svým tvarem a barvou připomíná černé listy papíru. Balí se do ní sushi i jiné pokrmy. Je bohatým zdrojem bílkovin a lehce se tráví. Dalším druhem mořské řasy je Kombu, která roste v chladných vodách severu. Má tmavě zelenou barvu, pyšní se vynikající chutí a je velmi bohatá na jód. Blízká Kombu je řasa Wakame. Říká se jí mořské kapradí a roste v okolí japonského ostrova Hokkaidó. Můžeme ji konzumovat syrovou i vařenou. Svou strukturou a zelenou barvou připomíná klasickou zeleninu. Je velmi bohatá na minerály a stopové prvky.

Mořské řasy a jejich využití v kosmetice

Z rozemletých mořských řas se tradičně vyrábí velice účinná zkrášlující pleťová maska. Blahodárné působení na pokožku je dáno vysokým obsahem minerálů, aminokyselin a především mnohých vitamínů. Mořské řasy intenzivně hydratují vrchní vrstvy kůže, činí pleť pružnou, jemnou a hladkou, uzavírají póry a zpevňují tkáně, což má znatelný vliv na odstranění vrásek. Mořské řasy se také podílejí na redukci tmavých kruhů pod očima, harmonizují mastnou pleť a zklidňují podráždění.

Mořské řasy a jejich vliv na lidské zdraví

Mořské řasy jsou nejčistším a nejkvalitnějším organizmem a vyznačují se svým až neuvěřitelným složením. Kromě mnohých vitamínů, minerálů a chlorofylu, který vyživuje buňky, jsou řasy nejsnáze využitelným zdrojem lehce stravitelných bílkovin a sacharidů. Je velmi pozoruhodné, že mají až dvacetkrát vyšší obsah minerálů než zelenina a čtrnáctkrát vyšší obsah vápníku než mléko, který si navíc lidské tělo bere z řas beze zbytku.

Mořské řasy jsou významné především jako účinný prostředek k očištění organizmu od toxinů. Eliminují vliv radioaktivních a chemických látek a odnímají z těla i těžké kovy, jako je olovo, kadmium či rtuť. Řasy navíc pohlcují i látky karcinogenní, a působí tak preventivně proti rakovině.

Kromě zmíněného očistného efektu, který má mimo jiné za následek i snížení váhy, se mořské řasy vyznačují i mnohými dalšími příznivými účinky na lidské zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů mají výrazný omlazující účinek a vytváří zdravé prostředí ke správné činnosti imunitního systému. Působí protizánětlivě a fungují jako přírodní antibiotikum. Dokáží si poradit s plísněmi, bakteriemi, různými infekcemi i s alergiemi. Mořské řasy významně podporují trávení, snižují cholesterol, a chrání tak srdce a cévy. Jsou také výborným pomocníkem v boji s ženskou i mužskou neplodností.

Mořské řasy můžeme jíst současně s jakýmikoliv léky. Na jedné straně zvýrazní jejich léčebné účinky, na straně druhé zamezí účinkům vedlejším. Dobré je konzumovat řasy pravidelně, nejlépe každý den. Vzhledem k tomu, že jsou bezlepkové, jsou vhodné i pro lidi s různými dietami. Náš jídelníček dokáží výborně zhodnotit, protože pomáhají vyloučit vše špatné a naopak vstřebat to dobré. Mořské řasy zakoupíme v prodejnách zdravé výživy, popřípadě v lékárnách.